0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
15 Şubat 2023 Çarşamba 07:30:00 - Güncelleme:15 Şubat 2023 Çarşamba 07:30:00

Sismofobi belirtisi: Çarpıntı, hızlı veya sığ solunum

Kahramanmaraş merkezli depremler, yüzbinlerce insanda fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açtı. Kontrolümüz dışında gerçekleşen bu doğal afetin geride bıraktığı en belirgin ruhsal hasar ise sismofobi yani aşırı deprem korkusu oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremler, yüzbinlerce insanda fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açtı. Kontrolümüz dışında gerçekleşen bu doğal afetin geride bıraktığı en belirgin ruhsal hasar ise sismofobi yani aşırı deprem korkusu oldu. Sismofobi, kişinin korku boyutuna göre değişiklik gösteren içsel bir kaygının temsilidir. Belirtileri ise şunları içerir: Çarpıntı, hızlı veya sığ solunum. Kişide oluşan kaçma veya saklanma arzusunun oluşması. Ağız kuruluğu, baş dönmesi, gastrointestinal rahatsızlık, mide bulantısı, baş ağrısının gözükmesi. Günlük hayatı etkileyecek şekilde depremi düşünme ve yaşamını ona göre ayarlama hissi. Uzmanlar başa çıkmak için şu önerilerde bulunuyor: Hissettiğiniz korku hakkında yakın bir kişiyle konuşun. İçsel kaygılar hissedilmeye başladığı zaman bazı nefes teknikleri uygulayın. 10 dakikalık günlük meditasyon teknikleriyle kendinizi rahatlatın.

Etiketler : Sismofobi belirtisi fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları gastrointestinal
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX