0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
29 Mart 2022 Salı 10:00:00 - Güncelleme:29 Mart 2022 Salı 10:00:00

Prostat büyümesinin 9 önemli belirtisi

Pek çok hastada sık idrara çıkma belirtisiyle başlayan prostat büyümesi tedavide geç kalındığında kansere dönüşebiliyor. Erkeklerde 40 yaşından sonra sık sık idrara çıkma hissinin oluşması, idrar yaparken yanma hissi ve sık oluşan enfeksiyon, bu hastalığın belirtileri olarak sıralanabilir.

Pek çok hastada sık idrara çıkma belirtisiyle başlayan prostat büyümesi tedavide geç kalındığında kansere dönüşebiliyor. Erkeklerde 40 yaşından sonra sık sık idrara çıkma hissinin oluşması, idrar yaparken yanma hissi ve sık oluşan enfeksiyon, bu hastalığın belirtileri olarak sıralanabilir.

Erkeklerde genellikle 50'li yaşlardan sonra ortaya çıkan prostat sorunu, müdahale edilmediğinde yaşam konforunu bozarak, zamanla başka sağlık problemlerine neden olabiliyor. Pek çok hastada sık idrara çıkma belirtisiyle başlayan prostat büyümesi tedavide geç kalındığında kansere de dönüşebiliyor. Prostat sağlığını korumak için bilinçli olmak büyük önem taşırken, tanı ve tedavide modern yöntemler hasta konforunu artırıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Bülent Altunoluk, "Bir salgı bezi olan prostat, mesanenin hemen alt kısmında yer alan, içerisinden idrar kanalının geçtiği ve ayrıca spermleri testislerden getiren tüplerin açıldığı bir organdır. 18-20 gram ağırlığındaki prostat, salgı yapan hücrelerden (tubuloalveolar bezler) oluşmaktadır. Prostat bezinin asıl fonksiyonu meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılamaktır. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında çıkan meninin yüzde 90'ı prostat bezinde üretilir. Ayrıca prostat, mesanenin ağzını sıkarak idrarın dışarı kaçmasını önlemektedir. Ters duran bir piramide benzeyen prostat, idrar kesesinin hemen üstünde bulunmaktadır" dedi.

YAŞ İLERLEDİKÇE BÜYÜME ARTABİLİR

Prostat büyümesi, özellikle idrar yolunu daraltıp sıkıştıracak şekilde prostatın iç kısmındaki bezlerin büyümesiyle kendini gösterir. Bu bezler büyüyünce, idrar akımına karşı bir direnç oluşturur. Dolayısıyla hasta idrarını boşaltabilmek için mesanesini daha güçlü kasmak zorunda kalır. Prostat ergenlik döneminde 2 katına çıkar. 25-30 yaşından sonra ise büyümeye devam eder. Prostat büyümesinin testosteron (erkeklik hormonu) ve östrojen (kadınlık hormonu) ile ilgili olduğu düşünülmektedir. 50 yaşından sonra erkeklerin yarısında prostat büyümesi görülürken, 60 yaşından sonra erkeklerin yüzde 65'inde prostat büyümeye devam eder. 80'li yaşlarda ise bu oran yüzde 90'ın üzerindedir. Prostat bu dönemde elma büyüklüğüne kadar erişebilmektedir.

AİLE GEÇMİŞİNDE VARSA!

Belirtiler genellikle 50 yaşından sonra başlamakta ve yaş ilerledikçe artarak devam etmektedir. Ancak ailede özellikle prostat kanseri öyküsü varsa 40 yaşından itibaren belirtiler konusunda dikkatli olunmalı ve düzenli kontroller ihmal edilmemelidir.

İdrara başlarken bir süre bekleme yani idrar başladıktan sonra çıkışının geç başlaması

Sık sık idrara çıkma hissinin oluşması

Geceleri idrar için kalkmak ve gün boyunca sık sık idrara çıkmak

Mesanenin geç boşalması, işemenin uzun sürmesi

İdrar yaparken yanma hissi

Mesanede sanki idrar kalmış hissinin oluşması

İdrar bittikten sonra damla damla akışın devam etmesi

Sık oluşan idrar yolu enfeksiyonu

Mesanede taş oluşumu

İLAÇLAR ŞİKAYETLERİ AZALTABİLİR

Prostat büyümesinin ilaçla tedavisi mümkündür. İlaçla yapılan tedavinin amacı hastanın şikayetlerini azaltmaktır. Prostatın neden olduğu tıkanmaya müdahale etmek için "alfa bloker" ilaçları verilmektedir. Yan etkileri düşük olan bu ilaçlar, hastada belli bir süre rahatlama hissi verecektir. Ancak zamanla tıkanmanın derecesinin artması nedeniyle açık ve kapalı prostat ameliyatları gündeme gelecektir. Prostat ameliyatında; kapalı ameliyatlar penis uç kısmından idrar kanalına girilerek yapılmaktadır. Prostatın iç kısmı parça parça kesilerek çıkarılmaktadır. Lazerde ise prostatın iç dokusu buharlaştırılmaktadır.

Etiketler : PROSTAT BÜYÜMESİNİN 9 ÖNEMLİ BELİRTİSİ alfa bloker idrar yolu enfeksiyonu
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX