0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Şubat 2023 Perşembe 08:30:00 - Güncelleme:09 Şubat 2023 Perşembe 08:30:00

Kurtarılanları bekleyen tehlike: Crush sendromu

Crush sendromu, vücudun bir kısmının veya tamamının ezilmesi ve baskıya maruz kalması sonucunda gelişen kas ödemi (şişlik), şok, böbrek yetmezliği, kalp ve solunum yetmezliği sonucunda ortaya çıkıyor.

Crush sendromu, vücudun bir kısmının veya tamamının ezilmesi ve baskıya maruz kalması sonucunda gelişen kas ödemi (şişlik), şok, böbrek yetmezliği, kalp ve solunum yetmezliği sonucunda ortaya çıkıyor. Crush sendromunun görülebileceği haller arasında trafik kazaları, iş kazaları, savaşlar, çığ düşmesi, toprak kayması yer alsa da en sık görüldüğü yer sonucunda göçük altında kalanlarda oluyor. Crush sendromu olan kişilerde kahverengi idrar, ödem, halsizlik, aritmi ve düşük tansiyon en fazla oluşan semptomlardır. Göçük altından kurtulan kişi başta sağlıklı gözükebilir. Ancak potasyum (K) ve ezilen doku proteinlerinin kana karışması; böbrek, kalp ve akciğer gibi organları etkilemesiyle bir süre sonra kan basıncında düşme, solunum yetmezliği ve ölüm meydana gelir. Crush sendromunda ilk başvurulan yöntem kandaki sıvı oranını arttırmaktır (saatte 1 litre hızla). Potasyum değerinin düşürülmesi ve fasiotomi yaygın bir tedavi yöntemidir. Diyaliz ise diğerlerine göre daha az yaygın bir tedavidir.

Etiketler : Kurtarılanları bekleyen tehlike Crush sendromu fasiotomi yaygın
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX