0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
16 Eylül 2022 Cuma 07:30:00 - Güncelleme:16 Eylül 2022 Cuma 07:30:00

Kovid-19'a karşı vitamin değil egzersiz takviyesi

Uzmanlar Kovid-19'a karşı aşı yaptıranların hastalık sonrası semptomları daha hafif geçirdiğini söyledi. Kovid-19'un uzun süren etkilerinin günlük egzersiz, düzenli uyku, sıvı alımı ve sağlıklı beslenme ile atlatılabilirç

Uzmanlar Kovid-19'a karşı aşı yaptıranların hastalık sonrası semptomları daha hafif geçirdiğini söyledi. Kovid-19'un uzun süren etkilerinin günlük egzersiz, düzenli uyku, sıvı alımı ve sağlıklı beslenme ile atlatılabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Yavuz Havlucu, "Pandemide birçok ilaç önerildi, şikayetleri azaltan bir sürü vitamin gibi. Aslında bunların yetişkin grupta çok fazla bir yeri de yok. İlk önerimiz mümkünse gün aşırı egzersiz yapmaları çünkü egzersiz hem akciğerleri çalıştırıyor, hem de kronik yorgunluklarını atmış oluyorlar. Bağışıklık sistemini en iyi kuvvetlendiren şey düzenli yapılan egzersizlerdir. Bunun yanında düzenli uyku da bizim önerdiğimiz ikinci şey. Üçüncü şey ise yeterli sıvı alımı. En son önerdiğimiz nokta ise sağlıklı beslenme. Bu dört noktaya dikkat edildiğinde Kovid-19 sonrası ortaya çıkan semptomlarla çok daha kolay baş edebiliyorlar çünkü Kovid-19 sonrası semptomlar hastalık dönemindeki ağrılardan bağımsız olarak daha ağır geçiriliyor. Bize sıklıkla 2 yıl ağrıları devam eden hastalar geliyor" diye konuştu.

Etiketler : Kovid-19 Doç. Dr. Yavuz Havlucu günlük egzersiz düzenli uyku
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes