• BIST
  1335.52
 • Dolar
  7,8939
 • Euro
  9,4042
 • Altın
  460,0210
0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Kasım 2019 Çarşamba 08:00:00 - Güncelleme:26 Kasım 2019 Salı 22:40:00

Kestane yiyin, hasta olmayın

C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendiren kestane, aşırıya kaçmadan yendiğinde kış hastalıklarından koruyor. Kaliteli yağ asitleri içerdiği için de, tansiyonu dengeliyor.  

Kış aylarının vazgeçilmezi kestane, lezzetli olduğu kadar faydalıdır da. Lif, mineral, iyi yağ asitleri, vitamin, besleyici ve antioksidan madde deposu olan kestane, kemik erimesini önlüyor, kansızlığa çare oluyor. Glisemik endeksi düşük olduğu için kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar. Kestanenin yapısında bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için birebirdir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini desteklemesinin yanı sıra, vücuttaki serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesinde de önemli rol oynar. Kestanenin en önemli faydalarından biri de kemik mineral yoğunluğunu artırmasıdır.

BAĞIRSAĞI ÇALIŞTIRIR

Kemik sağlığı denilince aklımıza bakır ve magnezyum gelmez. Ancak bakır demiri absorbe eder, üstelik kemik büyümesi ve gelişiminde de önemli rol oynar. Magnezyum da kemik mineral yoğunluğunu artırır. Kestanede bolca bulunabilen bu 2 mineral sayesinde, yaşlanmanın kemikler üzerindeki osteoporoz benzeri etkilerini önlemek ya da yavaşlatmak mümkündür. Kestane, lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Lifler ayrıca yediklerinizdeki besleyici malzemelerin mümkün olduğunca fazla emilmesini de sağlar. Kestanenin bir diğer faydası ise beyin fonksiyonlarını iyileştirmesidir. İçinde bulunan B vitaminleri, nörolojik gelişim ve fonksiyonla doğrudan bağlantılıdır. Dahası, kestanede bulunan potasyum, beyne kan akışını artırır, sinir sisteminin sağlığını korur, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirir. Alzheimer’a karşı kalkan oluşturur. 

KOLESTEROLÜ DENGELER 

Kestane ayrıca, antioksidan özelliğiyle kanserle sonuçlanabilecek hücre mutasyonlarını engeller, yapısındaki potasyum sayesinde vücutta su akışını kontrol ederek tansiyonu düzenler ve kalp krizleriyle inmeleri önlemeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan kaliteli yağ asitleri de kolesterolü dengeleyerek, vücutta enflamasyonu ve kan pıhtılarının oluşma ihtimalini azaltır. 

KABUĞU DA YARARLI

Vitamin açısından zengin olan kestanenin kabuğu da içi kadar faydalıdır. Protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi madde ve mineraller içeren kabukları haşlayarak elde edeceğiniz suyu, her gün bir bardak tükettiğinizde, birçok hastalığa şifa bulabilirsiniz. Bitkisel tedavi uzmanları, kestane kabuğundan elde edilen suyun faydalarını şu şekilde sıralıyor: Kas sisteminde su seviyesini düzenleyip, kansızlığa iyi gelir ve kan dolaşımını hızlandırıp, varis oluşumunu engeller. Beyinsel ve fiziksel yorgunluğu önler. Her 100 gramında yeteri kadar C vitamini barındırır.  Ateş düşürücü özelliği vardır.  Kabuklar püre haline getirilip, balla karıştırılırsa çocukların iştahını açar. 

ZEHİRLİ ATKESTANESİNE DİKKAT

Atkestanesi olarak bilinen kestane türünün, yaprakları da meyveleri de zehirlidir. Eğer ağızdan alınırsa ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kestaneden zehirlenmenin işaretleri arasında karın ağrısı, böbrek sorunları, kasılmalar, zayıflık, koordinasyon kaybı, büyümüş gözbebekleri, kusma, ishal, depresyon, felç ve uyuşukluk bulunmaktadır. Bu nedenle elinizdeki kestanenin gerçekten yenebilir bir yemiş olduğuna emin olmadan kesinlikle ağzınıza sürmeyin. Ağaçların bir arada bulunduğu yerlerde, bazen tatlı kestane ağaçlarının altına yuvarlanmış atkestanelerinin de bulunabileceğini unutmayın. 

TOK TUTUYOR

Kestanenin 100 gramı yaklaşık 160-180 kalori civarındadır ve yaklaşık 40 gram karbonhidrat içerir. Fakat 3 kestane bir dilim ekmek yerine geçtiği için porsiyon kontrolü yapılmadığında kilo almaya neden olabileceğini unutmayın. Bireysel özellikleriniz ve beslenme düzeninize göre değişmekle birlikte 3-6 adet kestaneyi ara öğün alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz. Kestanenin yanında süt veya sütlü kahve içerek; tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Ancak kestanenin miktarını kaçırdıysanız gün içinde tükettiğiniz ekmek, pilav, makarna gibi yiyeceklerin miktarını uygun ölçüde azaltarak denge kurun. 

SAÇLARI CANLANDIRIR

Kestane kabuğuyla saçlarınızı bakım yapıp, daha canlı olmasını isterseniz, yaklaşık 100 gram kestane kabuğunu, içine su doldurarak bir tencerede kaynatın daha sonra normal oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Elde ettiğiniz  suyla saçlarınızı yıkayıp, bir saat bekledikten sonra durulayın. Bu şekilde saçlarınız daha canlı görünecektir.