0530 708 54 54
0530 708 54 54
16 Aralık 2022 Cuma 08:00:00 - Güncelleme:16 Aralık 2022 Cuma 08:00:00

Kahvenin fazlası kulak çınlaması yapabilir

Kulak çınlaması, tıptaki diğer ismi ile "Tinnitus", tek taraflı ya da iki kulağı aynı anda etkileyebilen rahatsız edici bir semptom. Çınlama sırasında oluşan sesin bir dış kaynağı mevcut değilken, kişinin çevresindeki insanlar da bu sesi algılayamaz.

Kulak çınlaması, tıptaki diğer ismi ile "Tinnitus", tek taraflı ya da iki kulağı aynı anda etkileyebilen rahatsız edici bir semptom. Çınlama sırasında oluşan sesin bir dış kaynağı mevcut değilken, kişinin çevresindeki insanlar da bu sesi algılayamaz. KBB Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çakır "Yüksek gürültülere ani ve uzun süreli maruz kalmayın, sigara, obezite gibi önlenebilir çevresel faktörlere dikkat edin. Yüksek miktarda kahve ve kafein içeren gıdalar, enerji içecekleri tüketmeyin, alkol ve tuz tüketimini sınırlayın" dedi. Çakır, "Doktor tavsiyesi olmadan ilaç (aspirin, ağrı kesici ve benzeri) ve destek ürünleri kullanmayın. Diyabet, hipertansiyon ve tiroid bezi hastalığı bulunan kişiler kontrollerini aksatmamalı. Dış kulak yolunu yabancı cisimle karıştırmayın, baş boyun travmalarına karşı dikkatli olun" diye konuştu.

Etiketler : Kahvenin fazlası Tinnitus Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çakır
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX