0530 708 54 54
0530 708 54 54
23 Mart 2023 Perşembe 06:56:00 - Güncelleme:23 Mart 2023 Perşembe 06:56:00

İftar sonrası yürüyün, sahurda hemen uyumayın

İftarı yavaş yaparak ardından yürüyüşe çıkılması gerektiğini belirten uzmanlar sahurda da hemen yatılmaması gerektiğini hatırlattı. Gece yemek yiyip hemen yatılması durumunda reflünün artması, gaz ve şişkinlik olabilir.

İftarı yavaş yaparak ardından yürüyüşe çıkılması gerektiğini belirten uzmanlar sahurda da hemen yatılmaması gerektiğini hatırlattı. Gece yemek yiyip hemen yatılması durumunda reflünün artması, gaz ve şişkinlik olabilir.

Ramazan ayını sağlıklı geçirilmesi için dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Sami İslamoğlu, Ramazan ayında yılın diğer aylarından farklı olarak 3 veya daha fazla olabilen öğün sayısının 2'ye düşmesi nedeniyle enerji alımı ve gıda alımının genellikle azaldığını işaret etti. Doç. Dr. İslamoğlu, "Yeterli enerjiyi sağlayabilen üç gıda grubundan karbonhidrat, yağ ve protein tüketiminin dengeli şekilde olması tercih edilmelidir. Metabolizmanın yavaşlaması ve enerji tüketiminin yılın diğer ayları ile benzer olması nedeniyle aşırı enerji veren gıdalar ve içeceklerden kaçınılmalıdır" şeklinde konuştu.

YETERLİ VE KALİTELİ UYKU ÖNEMLİ

Ramazan ayında uyku düzenin önemine değinen Doç. Dr. İslamoğlu, "Uyku eksikliği arttığında kişide ruh hali değişimleri, halsizlik hissi ve genel yorgunluk hali ortaya çıktığı için yeterli ve kaliteli uyku Ramazan ayında büyük önem kazanmaktadır. Uykusuzluğa bağlı olumsuz etkilerin önüne geçilebilmek için yeterli gün ışığı maruziyeti, öğünlerin düzenlenmesi ve uyku uyanıklık dengesinin sağlanması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

İFTARDA BESİNLERİ HIZLI TÜKETMEYİN

İftar ve sahur beslenmesinde genel olarak aşırı karbonhidrat ve yağ tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. İslamoğlu, "İftarda hızlı ve kısa sürede fazla gıda tüketmek yerine beslenme zamana yayılmalı ve her tür besin grubunun içerdiği minerallerden ve vitaminlerden yoksun kalmamak için yeterli beslenme sağlanmalıdır. Sıvı tüketimi ihmal edilmemeli, su alımı zamana yayılmalıdır" diye konuştu.

DİYABETİ OLANLAR ORUÇ TUTMAMALI

Hangi bireylerin oruç tutabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. İslamoğlu, şunları söyledi: "Hipoglisemi atağı geçiren, insülin kullanan, Tip 1 diyabet hastalığı olanlar, diyabet süresi uzun olanlar, kan şekeri kontrolsüz olan diyabet hastaları, hamileler ve emziren kadınlar oruç tutmamalıdır. Tiroit bezi rahatsızlığı nedeniyle ilaç kullanımı olanlar, iskemik kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği) gibi kontrol altında stabil seyreden kronik hastalığı olan ve oruç tutmak isteyen hastalar doktorlarının önerisine göre hareket etmelidirler."

BELİRLİ BİR SÜRE AYAKTA KALIN

Sahurdan hemen sonra yatılmasının doğru olmadığını dile getiren Doç. Dr. İslamoğlu, "Sahur yemeğinden hemen sonra yatılmaması ve belirli bir süre ayakta kalınarak fiziksel aktivite yapılması önemlidir. Sahurda sonra hemen yatılması durumunda reflü semptomlarının artması, gaz ve şişkinlik oluşumu gözlenebilmektedir" açıklamasında bulundu.

YUMURTA UZUN SÜRE TOK TUTAR

Tok tutan ve susuzluğu azaltan besinleri söyleyen Doç. Dr. İslamoğlu, "Sıvı olarak su tüketimi kış aylarında 1.5-2 litre yaz aylarında 2-2,5 litre olarak önerilmektedir. Proteini bol doğal ev yapımı kalsiyum ve mineralleri içeren yoğurt, yumurta, salatalık, domates gibi gıdaların tüketimi hem susuzluk hissini azaltması, hem de tok tutması açısından önemlidir" dedi.

EGZERSİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Vücut sıvı dengesi, düzenli uyku süresi ve günlük enerji alımının yeterli oranda sağlandığı sürece Ramazan ayında egzersiz performansının etkilenmediğini ifade eden Doç. Dr. İslamoğlu, "Açlığın kardiyak rehabilitasyon ve aerobik egzersiz üzerine olumsuz etkilerinin olmadığı gösterilmiştir. İftar sonrası ağır spor ve efor gerektiren sporlar yerine, yürüyüş ve fiziksel aktivite yapılması daha uygundur" şeklinde konuştu.

KARBONHİDRAT TÜKETİLMEZSE KİLO VERİLİR

Kişisel beslenme düzeni oluşturulması gerektiğini belirten Doç. Dr. İslamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Ramazan ayında öğün sayısının azalması sonucunda aşırı karbonhidrat ve yağ tüketiminin olmaması durumunda asgari 1-2 kg kadar kilo kaybı ve vücut kitle indeksinde düşüş olmaktadır. Ramazan ayında kişisel yaşam tarzı değişimleri baz alınarak kişisel beslenme düzeni oluşturulmalıdır."

YAĞLILARDAN UZAK DURULMALI

Hangi davranışların Ramazan'da sağlık sorunlarına ve kilo alımına neden olabileceğinden bahseden Doç. Dr. İslamoğlu, "Aşırı karbonhidrat ve yağ tüketimi, uyku düzeninin sağlanamaması, hareketsizlik, aşırı efor gerektiren sporların yapılması ve sigara gibi alışkanlıkların azaltılmaması Ramazan ayında sağlık sorunlarına neden olabilmektedir" diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler : İFTAR SONRASI YÜRÜYÜN Doç. Dr. İslamoğlu Aşırı karbonhidrat yağ tüketimi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX