0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Aralık 2021 Pazartesi 08:00:00 - Güncelleme:13 Aralık 2021 Pazartesi 08:00:00

Güçlü bağışıklık için şekerden uzak durun

Virüsle mücadelede en önemli faktör 'güçlü bir bağışıklık sistemine' sahip olmak! Uzmanlar uyarıyor: Yoğun şeker tüketimi ve gereksiz yere sık kullanılan antibiyotikler bağırsak florasını bozar bağışıklığı zayıflatır.

Virüsle mücadelede en önemli faktör 'güçlü bir bağışıklık sistemine' sahip olmak! Uzmanlar uyarıyor: Yoğun şeker tüketimi ve gereksiz yere sık kullanılan antibiyotikler bağırsak florasını bozar bağışıklığı zayıflatır.

Virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmalarla, bununla beraber tümör hücreleri ile savaşarak vücudun korunmasına katkı sağlayan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Akçal, tavsiyelerde bulundu. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin tüm doku ve organlar için olduğu kadar bağışıklık sistemi için de önemine değinen Akçal, "Bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besin şüphesiz anne sütüdür. Özellikle yaşamın ilk yılında bağışıklığı henüz olgunlaşmamış, antikor üretimi zayıf olan bebeklere bu eksik olan bağışıklık elemanları anne sütü ile temin edilir. Anne sütü hem canlı bağışıklık hücreleri, bağışıklık antikorları hem de immün modülatör (bağışıklık düzenleyici) moleküller ihtiva eder. Anne sütü dışında, bazı besin bileşenleri ise bağışıklık sistemimiz ile direkt olarak etkileşime girebilmektedir ve "İmmünonütriyentler" olarak isimlendirilmektedir" dedi.

PAKETLİ GIDALARDAN UZAK DURUN

Yoğun şeker tüketimi ve gereksiz yere sık kullanılan antibiyotiklerin bağırsak florasını bozduğunu dile getiren Akçal, bağışıklığı düşüren besinlere ilişkin şu uyarılarda bulundu: "Katkı maddesi içeren, paketli ürünlerin içerisindeki gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Yeterli miktarda su bununla beraber taze meyve ve sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Yetersiz beslenme gibi obezitenin de bağışıklık üzerine olumsuz etkileri birçok bilimsel çalışmada ispatlanmıştır. Günümüzde dijital cihazlarla ilgilenen, bütün gün hareketsiz, fiziksel aktiviteden yoksun bir yaşam şekli ile yetişen çocuklar için ailelerin mutlaka bilgilendirilmesi gerekmektedir. Çünkü düzenli yapılan spor ve egzersizler, açık alanda yapılan yürüyüşler, oksijen alımı hem vücudumuzda bağışıklık sistemini etkileyen bir takım mediyatörlerin üretimini arttırmaktadır."

GÜNDE 5 SAATTEN AZ UYUMAYIN

Akçal, "Stres, uykusuzluk, beslenme yetersizliğinin bağışıklık sistemini zayıflatan önemli etkenler olduğu bilinmektedir. Özellikle stres altındayken salgılanan hormonlar bağışıklık hücrelerimizin çoğalmasını engellemektedir. Yeterli bir uykunun sağlanamadığı zamanda aynı durum geçerlidir. Uyku esnasında üretilen bazı moleküller uygun miktarda üretilemeyecektir. Günde 5 saatten az uyku bağışıklık sistemimiz üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Unutulmamalıdır ki, çocukların günde 8-10 saatlik uykuya gereksinimi vardır" diye konuştu.

YULAF EN İYİ BATA-GLUKAN KAYNAĞI

Bağışıklık sistemini destekleyen beta-glukanın en iyi kaynağının yulaf olduğuna vurgu yapan Akçal, "Karbonhidrat bileşenlerinden beta-glukan bakteri ve mantarlara karşı bağışıklık hücrelerimizi aktive eder. Tam tahıllı besinler, enginar, patates beta glukan içeren kaynaklar arasındadır" ifadelerini kullandı.

BALIK VE CEVİZ TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Omega 3'ün de bağışıklık sisteminde önemli rol oynadığına değinen Akçal, "Yağlardan omega-3'ün, immün sistem içinde düzenleyici bir rolü vardır. Bu nedenle ayda 3-4 kez olacak şekilde düzenli balık tüketimine özen gösterilmelidir. Diğer bir güçlü omega-3 kaynağı cevizdir" dedi.

D VİTAMİNİ ALIN

Vitaminlerden immün sistemi için etkisi iyi kanıtlanmış vitaminin D vitamini olduğuna dikkat çeken Akçal, "Birçok bilimsel çalışmada bağışıklık sistemi için güçlü bir bileşen olduğu gösterilmiştir. D vitamini için açık alanda güneşlenmekle beraber, gıdalardan yumurta, inek veya soya sütü, mantardan vücudumuza temin edebiliriz" diye konuştu.

Etiketler : Güçlü bağışıklık ŞEKER Karbonhidrat BALIK CEVİZ
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX