0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Kasım 2022 Pazartesi 09:00:00 - Güncelleme:28 Kasım 2022 Pazartesi 09:00:00

Gözü tehdit eden salgın ‘mavi ekran'

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya genelinde ekran kullanım sürelerinin artmasının miyopi gibi hastalıkların artmasına sebep oldu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya genelinde ekran kullanım sürelerinin artmasının miyopi gibi hastalıkların artmasına sebep oldu. Kapalı alanda uzun süre ekrana maruz kalma sonucunda uzağı görememe gibi kırma kusurlarının meydana geldiğini bunun da kalın kenarlı merceklerle düzeltildiğini ifade eden Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, özellikle çocukların kapalı mekanda tablete bakmak yerine daha çok sokakta vakit geçirmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, "Ekran bağımlılığı çağımızın hastalıklarından birisi olarak tanımlayabiliriz. Artık kadın erkek çoluk çocuk ekran karşısında hepimiz vakit geçiriyoruz. Bu ekranlar televizyon ekranı, bilgisayar, tabletler ya da cep telefonları olabiliyor. Bunları biz büyükler yanında çocuklara da bazı olumsuz etkileri olabiliyor. Çocuklar üzerinde özellikle ekran bağımlılığı ya da uzun süre ekrana bakmanın en önemli zararından birisi kırma kusurlarında artışa sebep olabilmesi. Yani kapalı ortamlarda uzun süre bilgisayar, tablet ekranına veya telefon ekranına bakan çocuklarda özellikle miyopide artış kaydedilebiliyor. Miyopi dediğimiz uzak görememezlik, kalın kenarlı merceklerle düzeltilen bir kırma kusuru" dedi

Etiketler : Gözü tehdit eden salgın Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş mavi ekran miyopide
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX