0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Şubat 2023 Cuma 10:39:00 - Güncelleme:24 Şubat 2023 Cuma 10:39:00

Geçmeyen ağrılarda Nöral terapi önerisi

Dr. Ulviye Kaya, akut ya da kronik ağrı varlığında, cerrahi müdahale gerektirmeyen olgularda, farklı yöntemleri bir arada kullanarak ağrının giderilmesinin yanı sıra ağrıya neden olan hastalığın tedavisinin sağlanması için uygulanan yöntemlerin bütününe dendiğini aktardı.

Ağrıyı sinirsel bir uyarı bozukluğu olarak tanımlayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ulviye Kaya, ağrı rehabilitasyonunun başta kas-iskelet sistemi sorunları olmak üzere, akut ya da kronik ağrı varlığında, cerrahi müdahale gerektirmeyen olgularda, farklı yöntemleri bir arada kullanarak ağrının giderilmesinin yanı sıra ağrıya neden olan hastalığın tedavisinin sağlanması için uygulanan yöntemlerin bütününe dendiğini aktardı. Bel ve boyun fıtıklarında, spor travmaları, kas spazmı, yumuşak doku romatizması, kırık sonrası rehabilitasyonda, tüm eklem hastalıklarında yaşanan geçmeyen ağrı durumlarında ağrı rehabilitasyonu uygulandığını ifade eden Dr. Ulviye Kaya, "Kronik geçmeyen ağrılarda tek başına fizik tedavi ve ilaç tedavileri yetersiz kalmaktadır, bu hastalarda bu tedavilere ilave olarak girişimsel ağrı tedavilerini uygulamak gerekir" diye konuştu. Kaya, "Nöral terapi vücudun belirli bölgelerine lokal anestezik madde kullanılarak yapılan düzenleme (regülasyon) tedavisidir, belli aralıklarla 3-4 seans önerilir. Proloterapi, kas-eklem ağrı ve zedelenmeleri için kullanılan tamamlayıcı bir tıbbi tedavi yöntemidir. Tendon hasarları kas hasarları yırtıklar menisküs zedelenmeleri gibi durumlarda vücudun yenileme kapasitesini arttırarak, orada bir reaksiyon oluşturur ve tamir mekanizmalarını devreye sokar. Boyun, sırt ve bel ağrılarının en önemli nedeni kas spazmıdır, Kuru iğneleme yöntemi ile; çeşitli uzunluk ve kalınlıktaki ince iğneler spazm olan kaslara batırılarak spazmın çözülmesi sağlanır. Mezoterapi yöntemi ise; ağrılı bölgeye uygulanan küçük iğneler yoluyla ağrıyı kontrol altına alan ve hastalıkları tedavi eden bir uygulama şeklidir" diye konuştu.

Etiketler : ağrı nöral terapi sağlık
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX