• BIST
  1330.87
 • Dolar
  7,8158
 • Euro
  9,4809
 • Altın
  461,3880
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Eylül 2018 Cumartesi 00:00:00 - Güncelleme:21 Eylül 2018 Cuma 20:49:00

Düşük tansiyonu dengeleyen çaylar

Biberiye başta olmak üzere meyan kökü, alıç, zencefil, kırmızı biber ve ıhlamurla hazırlanan çaylar kan basıncını yükselterek, düşük tansiyon sorununu ortadan kaldırıyor. 

“Benim tansiyonum hep düşük” diyorsanız, tansiyon hastası olma riskiniz de düşük demektir. Ama bir grup düşük tansiyonlu bu kadar şanslı değil! Tansiyon hastası olmasalar bile yorgunluktan bulantıya, çarpıntıdan bayılmaya kadar varan günlük hayatlarını ve hayat kalitelerini etkileyebilen sorunlar yaşayabiliyorlar. Peki, düşük tansiyonla yaşamanın sırları neler? Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yeşim Yılmaz Can, bu kişilere yönelik genel ve acil durumlarda yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunuyor. 

Basınç dengelenmeli

Dr. Yeşim Yılmaz Can, düşük tansiyonun oluşum süreci ve sonuçları hakkında şu bilgileri veriyor: “Tansiyon en basit anlatımıyla atardamarlar içinde kanın yaptığı basınçtır. Atardamarları, bir apartmanın su tesisatı gibi düşünebilirsiniz. Su basıncı düştüğü zaman, önce üst kattaki daireler olmak üzere her daire etkilenir. 

Tüm vücut etkilenir

Kan basıncı düştüğü zaman da, benzer şekilde, ilk etkilenecek organ beyindir. Beyne giden kanın azalmasıyla beraber dengesizlik, halsizlik, göz kararması; bu durum uzun sürdüğünde ise bulantı-kusma ve hatta bayılmaya kadar giden şikayetler oluşur. Bayıldığınızda beyin artık en üst kattaki daire değildir, yerçekiminin etkisi azalır ve beyne kan akımı artar. Yani bayılma aslında beyni koruyan bir mekanizmadır.” 

ZENCEFİL VE KIRMIZI BİBER ÇAYI

Zencefil kökü, kan dolaşımını iyileştirmek ve pıhtılaşmayı önlemek gibi etkilere sahiptir. Bu yüzden düşük kan basıncını kontrol etmek için dört dörtlüktür. Etkisini artırmak için biraz kırmızı biberle karıştırın. Bu baharat da antioksidanlar açısından çok zengindir. 

Malzemeler

Üç yemek kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı kırmızı biber, 1 bardak su

Hazırlanışı

Suyu kaynatın. Kırmızı biber ve zencefili ekleyin. Ateşten alın. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve için. Düşüş kan basıncı kontrol altına alınana kadar günde bir veya 2 bardak için.

MEYAN KÖKÜ

Meyan kökü düşük tansiyon tedavisinde en sık kullanılan bitkilerden biridir, çünkü çok kısa sürede etkisini gösterir. Kan dolaşımını etkiler, normal kan basıncı seviyeleri oluşturur. Aynı zamanda zayıflık hissi ve aşırı kanamaya bağlı krampları hafifletir. Her zaman küçük dozlarda alınmalıdır, çünkü çok fazla tüketilmesi istenmeyen yan etkiler yaratabilir.

Malzemeler

1 yemek kaşığı meyan kökü, 1 bardak su

Hazırlanışı

Suyu kaynatın, sonra bir kaşık meyan kökünü ekleyin. 10 dakika sonra süzün ve için.

ALIÇ

Alıç flavanoidler açısından zengin, kalp atışlarını ve kan basıncını düzenleyen güçlü antioksidanlar içeren bir bitkidir. Atardamarlarda fazla lipidden kaynaklanan sertleşmeyi önlemeye yardımcı olur. Sinir sistemindeki bozuklukların tedavisinde de yararlıdır.

Malzemeler

Bir yemek kaşığı kuru alıç yaprağı ve çiçeği, 1 bardak su 

Hazırlanışı

Suyu kaynatın. Kaynayınca içine kuru alıç yapraklarını ve çiçeklerini ekleyin. Üstünü kapatın ve içmeden önce 15 dakika demlenmesini bekleyin. Günde iki kez için.

BİBERİYE ÇAYI

İki çay kaşığı ince kıyılmış biberiye, bir bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.

Kimler düşük tansiyonlu?

Büyük (sistolik) tansiyon için 90-140 mmHg arası, küçük tansiyon için 60-90 mmHg arası normal kabul edilir. Dolayısıyla da büyük tansiyonun 90 mmHg ya da altında olması ve /veya küçük tansiyonun 60 mmHg ya da altındaolması hipotansiyon (düşük) kabul edilmektedir.