0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Ocak 2023 Salı 08:30:00 - Güncelleme:31 Ocak 2023 Salı 08:30:00

Dudak çatlaması vitamin eksikliğinin belirtisi olabilir

Pek çok insanın az sıvı alımı, yetersiz beslenme ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle dudak çatlaması sorunu yaşadığını belirten Uz. Dr. Ali Rıza Başaran, "Ruj, nemlendirici krem ve hatta diş macunu gibi ürünler de çatlamış dudaklara sebebiyet veriyor" dedi.

Pek çok insanın az sıvı alımı, yetersiz beslenme ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle dudak çatlaması sorunu yaşadığını belirten Uz. Dr. Ali Rıza Başaran, "Ruj, nemlendirici krem ve hatta diş macunu gibi ürünler de çatlamış dudaklara sebebiyet veriyor" dedi. Dudakların, vücudun geri kalanından daha fazla dış etkenlere maruz kaldığını belirten Uz. Dr. Ali Rıza Başaran, "Soğuk veya kuru hava, güneşe maruz kalma, dudakları sık sık yalama veya dehidrasyon (sıvı kaybı) nedeniyle dudaklar kuruyarak çatlar. Bazı durumlarda, soğuk algınlığı, dehidrasyon ve beslenme eksiklikleri gibi hafif durumlar da dudak çatlaması gelişebilir. Çatlamış dudaklar, özellikle folat (B9 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), piridoksin (B6) ve kobalamin (B12) vitaminlerinin eksikliklerinin yaygın bir belirtisidir. Bazı durumlarda şeker hastalarında da dudak çatlaması görülebilmektedir" diye konuştu.


Etiketler : Dudak çatlaması Uz. Dr. Ali Rıza Başaran Ruj nemlendirici krem
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX