0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
13 Şubat 2022 Pazar 10:00:00 - Güncelleme:13 Şubat 2022 Pazar 10:00:00

Bir bu eksikti: Soğuk alerjisi

Uzmanlar uyardı: Kışın soğuk havalarda uzun süre dışarıda kalmak, sıcak mekânlardan soğuğa ani giriş çıkışlar soğuk alerjisine neden oluyor. Ciltte kaşıntıyla kendini belli eden alerji kurdeşen atağına neden olarak nefes almada sorun yaşatabilir.

Uzmanlar uyardı: Kışın soğuk havalarda uzun süre dışarıda kalmak, sıcak mekânlardan soğuğa ani giriş çıkışlar soğuk alerjisine neden oluyor. Ciltte kaşıntıyla kendini belli eden alerji kurdeşen atağına neden olarak nefes almada sorun yaşatabilir.

Kışın soğuk havalarda uzun süre dışarıda kalmanın, sıcak mekânlardan soğuğa ani giriş çıkışların soğuk alerjisine neden olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, "Kışın soğuk nedeniyle ciltte kızarıklıklar, kaşıntı, yanma ve batma hissi olması soğuk alerjisi göstergesidir. Bazı kişiler soğuk alerjisi nedeniyle kurdeşen atağı geçirip nefes almada sorun yaşayabilir, bu durumlarda acil tıbbi yardım için sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır" dedi. Bazı deri hastalıklarının ve romatizmal hastalıkların mevsim ısılarından etkilenebileceğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Özlem Kaplan, bunlardan birinin de sonbahar ve kış aylarında görülen soğuk alerjisi olduğunu söyledi.

KIZARIKLIK İLE BAŞLIYOR

Uzm. Dr. Kaplan, halk arasında soğuk kurdeşeni olarak da bilinen soğuk alerjisini herhangi bir şekilde soğuğa maruz kalmakla (soğuk su, soğuk rüzgâr, soğuk ortam vb.) veya soğuk bir cisme temasla (soğuk metal, buz, buz aküsü vb.) ortaya çıkan deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı olması durumu olarak tanımladı. İnsanların yüzde 8 ila 20'sinin yaşamlarının belli bir döneminde bir kurdeşen atağı geçirdiğinin saptandığını belirten Uzm. Dr. Özlem Kaplan, bunlardan bazılarının fiziksel kurdeşenler olduğunu vurguladı. Soğuk kurdeşeninin daha çok gençlerde görüldüğünü ve ataklar halinde yaşandığının altını çizen Uzm. Dr. Kaplan, bu alerjinin ortalama 5-6 yıl boyunca sürebildiğini söyledi.

DONDURMA YERKEN BİLE OLABİLİR

Uzm. Dr. Kaplan, soğuk alerjisi belirtilerini şöyle sıraladı: "Sonbahar ve kış aylarında mevsim sıcaklıklarının azalmasıyla bazı kişilerde deride kaşıntı ve kızarıklık görülür. Bu durum sorgulandığında sıcak mevsimlerde olmazken, havaların soğumasıyla başladığı belirtilir. Soğuk yiyecek yenilmesi (dondurma vb.) de ağızda kızarıklık ve şişlik meydana getirebilir. Bazen de bu belirtiler sıcak ortamdan soğuk ortama geçildiğinde ortaya çıkar (duştan çıkınca ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntı gibi). Soğuk suda yüzmek, soğuk duş almak gibi aktivitelerde çok şiddetli ve yaygın kurdeşen döküntüleri gelişebilir, nadiren bilinç kaybı ve şok görülebilir."

TEŞHİS İÇİN SOĞUK UYARI TESTİ YAPILIR

Tipik soğuk alerjisi olgularında kişilerin öyküsünden kolayca tanı konulabileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Kaplan, "Ancak bazen soğuk uyarı testi ile de tanı doğrulanabilir. Bir parça buz plastik bir torba içinde eritilerek 5 dakika kadar ön kol yüzüne uygulanır. Buz parçası kaldırıldıktan 10 dakika sonra o bölgede kızarıklık kabarıklık gelişiyorsa soğuk alerjisi var demektir" diye konuştu. Soğuk alerjisinin deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı ile kendini gösterdiğini söyleyen Uzm. Dr. Kaplan, "Deride sıcaklık hissi, yanma- batma hissi olur ancak eğer herhangi bir enfeksiyon eşlik etmiyorsa ateş yüksekliği yapmaz" dedi.

ANTİHİSTAMİNİK İLAÇLAR KULLANILIR

Soğuk alerjisinde en etkili ilaçlar halk arasında kaşıntı hapı olarak bilinen antihistaminik tabletlerdir. Antihistaminik ilaçlar ihtiyaca göre hekim tarafınca dozu artırılan ilaçlardır. Bu ilaçlardan fayda görmeyen kişilere kortizonlu ilaçlar, siklosporin, adrenalin ve omalizumab tedavileri başlanabilmektedir. Soğuk alerjisinden korunmanın en etkili yöntemi kişilerin soğuk temasından kaçınmaları ve mümkün olduğu kadar uygun ortam ısısında kalmaya dikkat etmeleridir.

ROMATİZMA İLE BİRLİKTE GÖRÜLEBİLİR

Soğuk alerjisinin farklı hastalıkları da beraberinde getirebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Kaplan, "Pernio, Reynaud hastalığı, kriyoglobulinemi soğuk maruziyeti ile ilişkili daha şiddetli seyredebilen diğer hastalıklardır. Pernio hastalığında soğukta el veya ayak parmaklarında ağrı ve kızarıklık meydana gelir. Reynaud hastalığı ise bazı romatizmal hastalıklarla beraber görülen, soğuk havada damarların daralmasına bağlı ellerin ve parmakların kısmen beyazlaması durumudur. Bu gibi durumlarda dermatoloji ve romatoloji bölümlerince inceleme yapılır" şeklinde konuştu.

BU ÖNERİLERE DİKKAT

Eller için eldiven ve soğuk havaya uygun termal giysilerin giyilmesi önerilir.

Soğuk mevsimlerde deri kuruluğu da kaşıntıya yol açan önemli nedenlerden biridir, derinin yağ bazlı nemlendiricilerle düzenli nemlendirilmesi kaşıntıyı azaltacaktır.

Özellikle ameliyathaneler ve ameliyat sonrası uyanma odaları soğuk ortamlar olduğu için bu konuda ilgili kişiler bilgilendirilmeli ve önlem alınmalı, ortam ısısı ve verilecek sıvıların sıcaklığı kişiye göre ayarlanmalıdır.

Soğuk alerjisi olan kişiler lazer epilasyon sonrası da atak yaşayabilirler. Bazı lazer cihazlarında ağrıyı azaltmak amacıyla soğutucu başlık bulunur, bu konuda da işlem öncesi bilgi verilmeli ve önlem alınmalıdır.

Kurdeşen atağı sırasında nefes almada sorun olması durumunda acil tıbbi yardım için sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Etiketler : Soğuk alerjisi Uzm. Dr. Özlem Kaplan Kurdeşen atağı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX