0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Aralık 2022 Pazar 11:05:00 - Güncelleme:18 Aralık 2022 Pazar 11:05:00

YSK Başkanı Akkaya, İmamoğlu hakkında konuştu: Ceza kesinleşirse mazbata alamaz

Kaynak: AKŞAM GAZETESİ

ABONE OL

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Akkaya, İBB Başkanı İmamoğlu'na verilen cezanın ardından tartışılan cumhurbaşkanı adaylığı konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya Habertürk yazarı Kübra Par'a, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen cezanın ardından tartışılan cumhurbaşkanı adaylığı konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu: "Adaylık süreci kesinleşmeden cezası kesinleşirse yerine başka bir aday gösterebilirler. Fakat kesinleştikten sonra listeye dokunmamız mümkün değil. Seçime girer ama kazansa bile mazbatası verilmez ve seçimler 45 gün içinde yenilenir" dedi.

Adaylardan biri hakkında siyasi yasak kararı çıkması durumunda, diğer adayın da tek başına yarışabileceğini ancak en az % 50+1 oy alması gerektiğini kaydeden Akkaya, "Karar adayın yemin edip cumhurbaşkanlığı görevine başlamasından sonra kesinleşirse, karar mercii TBMM'dir" ifadelerini kullandı.

Etiketler : ysk muharrem akkaya cumhurbaşkanı adaylığı mazbata
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX