0530 708 54 54
0530 708 54 54
21 Ocak 2023 Cumartesi 08:47:00 - Güncelleme:21 Ocak 2023 Cumartesi 08:47:00

Üç aşamalı "Gök Vatan" planı

Milli Muharip Uçak (MMU) hakkında bilgiler merak ediliyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tanıtılan Milli Muharip Uçağın ne olduğu, özellikleri ve ne zaman uçuşa geçeceği merak ediliyor. Bu kapsamda F-16 tedariki, görünmezlik teknolojisinde yerli çalışmalar ve Milli Muharip Uçak'ı kapsayan bir projenin yürütüldüğü ifade ediliyor. Milli Muharip Uçak'ın F-35'ten daha üstün güç ve yeteneklere sahip olacağı vurgulanıyor.

Türkiye stratejik dengeyi devreye sokuyor. ABD'den F-16 tedariki, görünmezlik teknolojisinde yerli çalışmalar ve Milli Muharip Uçak'ı kapsayan plan yürütülüyor

Türkiye, dünya ve bölgesindeki gelişmeleri göz önüne alarak göklerde hâkimiyetini sürdürmek üzere hava teknolojileri üzerinde yoğun mesai harcıyor. Hava gücünde dengenin korunması için ilk aşamada ABD ile F-16 Block 70 savaş uçağı ve modernizasyon kiti tedariki alımı yer alıyor. ABD yönetiminin açık şekilde desteklediği satın alım sürecine ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD temaslarında da olumlu hava oluştu. Sabah'ın haberine göre, Türkiye ve ABD, Stratejik Mekanizma kapsamındaki temaslarda da Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonu dahil olmak üzere, Türkiye - ABD savunma ortaklığının güçlendirilmesi ele alındı. Türk Hava Kuvvetleri envanterine bu yolla kısa vadede 4.5'uncu nesil uçakların girmesi beklenirken, orta vadede Milli Muharip Uçak ile TSK 5'inci nesil teknolojisine erişilmiş olacak.

GÖRÜNMEZLİK TEKNOLOJİSİ

Savunma sanayiinde önemli tecrübeye sahip Türkiye görünmezlik teknolojisi üzerine de kritik Ar-Ge projeleri gerçekleştiriliyor. Burada elde edilen birikimin ete kemiğe bürüneceği Milli Muharip Uçak'ın F-35'ten daha üstün güç ve yeteneklere sahip olacağı değerlendiriliyor.

GELECEĞİN GÜCÜ

Baykar Kızılelma'nın da envantere alınmasıyla Türk hava teknolojisiyle rekabete girilmesi daha zor hale gelecek. Havacılıkta gelecek nesil anlamına gelen 5. nesil insanlı hava araçlarından sonraki aşama insansız hava araçları olacak. Bu bağlamda insansız teknolojisiyle Kızılelma'nın 6. Nesil ayarında olacağı kaydediliyor. Uzmanlar, ilk modellerinin subsonic yani 800+km hıza çıkması planlanan Kızılelma ile 5'inci nesil uçakların dahi rekabet etmesinin zor olacağını ifade ediyor. Kızılelma'nın gelecekte süpersonik 1200+ hıza çıkacak kabiliyete gelmesi bekleniyor. Türkiye'nin milli sistemlerle orta vadede 6. nesil teknolojiye erişmesi planlanıyor.

Etiketler : ABD Türk Hava Kuvvetleri Baykar Kızılelma
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX