0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Kasım 2023 Perşembe 07:23:00 - Güncelleme:09 Kasım 2023 Perşembe 07:23:00

Türk milletinin desteğine övgü: Türkiye'nin duruşu bu noktada bellidir

Kaynak: AA

ABONE OL

TBMM'de partileri ziyaret eden Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Başkanı Hamid Abdullah el-Ahmar, ateşkesin sağlanması ve oradaki insanlara yardımların ulaştırılmasının en önemli noktaların başında geldiğini dile getirdi. Türkiye'nin, milletiyle ve Meclisi ile Filistin'in yanında olduğunu aktaran Kudüs Platformu Başkanı Ahmar, 'Türkiye'nin duruşu bu noktada bellidir. Türkiye büyük bir ülke. Platform olarak Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Bu soykırıma karşı tüm çabaları birleştirmeye çalışacağız.' dedi.

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu heyeti, TBMM'de AK Parti, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi grupları ile HÜDA PAR'ı ziyaret etti. Heyet ilk olarak MHP Grubu'nu ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İsrail'in 7 Ekim'de başlattığı ve halen devam eden insanlık dışı saldırılarının üzüntüsü içerisinde olduklarını söyledi.

Türkiye'nin 85 milyon nüfusuyla Filistinlilerin yanında olduğunu ifade eden Akçay, "Aklımızla, kalbimizle ve tüm imkanlarımızla Filistin ve Gazzelilerin yanındayız. Şu an kalbimiz Kudüs ve Gazze'de atmaktadır. Hadiseleri yakından takip ediyoruz. TBMM olarak tüm imkanları değerlendirerek dünya çapında faaliyetleri yürüteceğimize inanıyorum. Yapacak çok şey var. Bu çerçevede çalışmalara devam edeceğiz." dedi.

"BAĞIMSIZ BİR FİLİSTİN İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ"

Heyet daha sonra AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ile görüştü. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Güler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını lanetlediklerini ifade etti.

Güler, şunları kaydetti:

"İnşallah tez zamanda bir ateşkesin sağlanması ve insani yardım koridorunun açılmasını temenni ediyoruz. Sağlık Bakanlığımız, Mısır'la işbirliği içinde bir sahra hastanesi kurulması ve Gazze'den yaralıların acil olarak tahliyesi ve tedavileri için ciddi bir çaba gösteriyor. İnsani yardım amacıyla gönderilen malzemelerin de Gazze'ye ulaştırılması noktasında Dışişleri Bakanlığımız büyük gayret gösteriyor.

5 bine yakın çocuğumuz şehit oldu. 10 binin üzerinde Gazzeli kardeşimiz şehit oldu. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Acımızın büyük olduğunu ve bu acıyı derinden hissettiğimizi belirtmek istiyorum. Orada kesin bir ateşkesin sağlanması, sonrasında insani koridorun açılması ve yardım konvoylarının Gazze'ye biran önce giriş yapması ve daha sonra da inşallah 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan coğrafi sınırları belirlenmiş bağımsız bir Filistin için elimizden gelen çabayı bundan sonra da göstereceğimizi ifade ediyorum."

"BU İNSANLIK DIŞI VAHŞETİ İNŞALLAH DURDURACAĞIZ"

Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan da platform üyeleri ile Meclis'teki siyasi partileri ziyaret ettiklerini anlattı.

Turan, Gazze'de işlenen insanlık dışı vahşetin bir an önce durdurulmasını amaçladıklarını vurgulayarak, bu suçları işleyen İsrail'e yaptıklarının hesabının sorulması adına adımlar atılması gayreti içerisinde olduklarının altını çizdi.

Heyetin, Türkiye'deki ziyaretlerinin sonrasında başka ülkelere de gideceğini vurgulayan Turan, "Yürekleri dağlayan, arşı alayı titreten bebeklerin çığlıklarını, kadınların feryatlarını kulakları tıkanmış, gönülleri paslanmış bütün insanlara duyuracağız. Bu insanlık dışı vahşeti inşallah durduracağız ve bu vahşeti işleyenlere de hesap soracağız." dedi.

"SOYKIRIMA KARŞI TÜM ÇABALARI BİRLEŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Başkanı Hamid Abdullah el-Ahmar, Filistin'deki soykırımın devam ettiğini, ateşkesin sağlanması ve oradaki insanlara yardımların ulaştırılmasının en önemli noktaların başında geldiğini dile getirdi.

Türkiye'nin, milletiyle ve Meclisi ile Filistin'in yanında olduğunu aktaran Ahmar, "Türkiye'nin duruşu bu noktada bellidir. Türkiye büyük bir ülke olduğu için kendisinden beklenen de büyük. Platform olarak Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Bu soykırıma karşı tüm çabaları birleştirmeye çalışacağız. Buradaki mesele algı ve hikaye meselesidir. Bu hikayeyi tüm dünyaya doğru anlatmak lazım. Bu doğru mesajı tüm dünya sizin ağzınızdan duysun. Tüm batı ülkelerinde devam eden protestolar gösteriyor ki bu hak davası." ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR ZİYARETİ

Heyet, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve partili milletvekilleriyle de bir araya geldi.

Zekeriya Yapıcıoğlu, Filistin davasının insanlık davası olduğunu belirterek, hiçbir kural tanımayan, kırmızı çizgileri çiğneyen siyonist işgalci bir grupla karşı karşıya olunduğunu kaydetti.

İşgalcilerin devlet sıfatını hak etmediğini söyleyen Yapıcıoğlu, mücadelenin çatışmalar dursa bile devam etmesi gerektiğini, bir iki yıl geçtiğinde benzer saldırıların tekrarlanabileceğini dile getirdi. Yapıcıoğlu,"Filistin'i unutursak daha çok ağlarız." dedi.

Etiketler : HÜDA PAR Kudüs Platformu Türkiye Destek Filistin Soykırımı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX