• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Ocak 2018 Cuma 00:28:00 - Güncelleme:19 Ocak 2018 Cuma 00:31:00

Prim borcu olana emeklilik kredisi 

Yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara önemli bir imkan sağlandı. Yapılandırma kapsamındaki Bağ-Kur'lulara düşük faizli kredinin yolu açıldı. 

Prim borcu nedeniyle yıllarca emekliliği bekleyen sigortalılara yeni kolaylık yolda...Borcunu hemen ödeyip emekli olabilecek durumda olanlara düşük faizli kredi verilecek. Düzenleme bu ay sonuna kadar hayata geçecek...   

YÜZ BİNLERCE ADAY 

Sigorta prim borcu çok fazla olup da ödeyemeyen yüz binlerce emekli adayı var. Esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek erbapları bu grupta yer alıyor. Ödenemeyen prim borcu katlanarak artmaya devam ediyor. Primlerini kendisi ödeyen Bağ-Kur'luya yasal olarak tanınan haklar var. Örneğin; 10-15 yıllık prim borcu dahi tek kalemde ödenebiliyor.  

GÜNCEL DEĞERDEN 

Bunun bir maliyeti var. Güncel değer aylık 700 lira. Ödenemeyen borçlar cezasıyla yükseliyor. 100 bin lirayı aşan borçlar mevcut. Bu borç ve prim eksiği nedeniyle emekli olamayan Bağkur'luya kredi imkanı geliyor. Bu konuyla ilgili müjdeli haberi Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken verdi.  

FAİZ AVANTAJLI OLACAK 

Bendevi Palandöken, önceki gün gerçekleştirilen ‘Türkiye Esnaf Buluşması’nda konuyu Başbakan Binali Yıldırım ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci ile masaya yatırdıklarını söyledi. İncelemelerin ardından tüm bankaların dahil olacağı bir sistem kurulacak. Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlara düşük faizli kredinin yolu açılacak.  

MAAŞA GÖRE VADE 

Emeklilik için yaş ve primi tamamlama şartı yer alıyor. Bu şartları taşıyanlar, SGK’dan ‘emekli olabilir’ yazısı aldıktan sonra bankalara müracaat edecek. Bankalar sigortalıya bağlanacak maaşa göre bir kredi ödeme planı çıkaracak. Kredi vadesi emeklilik maaşına ve bu maaşın prim borcunu karşılama oranına göre belirlenecek. Maaş borç bitene kadar çekilemeyecek. 

SGK'LILAR DA MAĞDUR OLDU 

SGK’lılar da prim eksiğinden dertli ve toplu ödeme imkanının kendilerine de verilmesini talep ediyor. 60-65 yaşına gelmiş, yaşı veya hastalığı nedeniyle iş bulamayıp primi tamamlayamayan çok fazla vatandaş var. Kendilerine bir şans verilmesini isteyen belli yaşın üzerindeki SGK’lılar, “Satın alınacak primler karşılığında devletin de kasasına para girer” diyor.  

KiMLER YARARLANACAK? 

-Tarım (çiftçi) Bağkurlu olanlar. 

- Esnaf Bağ-Kur'lusu.

- Şirket ortakları.

- Muhtarlar 

- Sigorta sonrası doğum yapmış kadınlar 

- Sigorta öncesi askerlik yapmış erkekler.