0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
22 Mart 2022 Salı 18:43:00 - Güncelleme:22 Mart 2022 Salı 18:43:00

Zelenskiy İtalyan parlamentosuna hitap etti

Kaynak: AA

ABONE OL

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İtalyan Parlamentosu'na hitap etti. Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'yı Avrupa'ya açılan bir kapı olarak gördüğünü yineledi. Moskova yönetimine yönelik daha fazla yaptırım talebinde bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İtalyan parlamentosunun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin özel ortak oturumuna video konferans yöntemiyle bağlanarak ülkesindeki durumu anlattı.

Oturuma başkanlık eden Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ve Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati, Zelenskiy'e söz vermeden önce Rusya'nın saldırısını kınadıklarını ve Ukrayna'nın yanında olduklarını söyledi.

Zelenskiy, İtalyan parlamenterlere hitabında, sabah saatlerinde Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile telefonda görüştüğünü belirterek, Papa'ya bütün Ukrayna halkının bir orduya dönüştüğünü söylediğini anlattı.

"İŞGAL 27 GÜNDÜR SÜRÜYOR, BAŞKA YAPTIRIMLARA İHTİYACIMIZ VAR"

İtalya'nın savaştan kaçan Ukraynalılara kucak açmasını daima hatırlayacaklarını dile getirdi.

"Ukraynalılar olarak pandemi döneminde biz de size doktorlar gönderdik. Aynı şekilde sel sırasında siz de bize yardım ettiniz. Bütün bunları çok takdir ediyoruz ama işgal 27 gündür, neredeyse bir aydır sürüyor, bu nedenle (Rusya'ya yönelik) başka yaptırımlara, başka baskılara ihtiyacımız var."

"BU YAŞANANLAR AVRUPA'DA EN SON NAZİLER TARAFINDAN YAPILDI"

Ukrayna Devlet Başkanı, geçen hafta Floransa'daki bir toplantıda savaşta 79 çocuk öldüğü bilgisini paylaştığını hatırlattı.

"İşte bugün bu sayı 79'dan 117'ye yükseldi. Rus işgali aileleri yok ediyor. Savaş Ukrayna kentlerini yıkmaya devam ediyor. Bazıları yarım milyon nüfusu olan Mariupol gibi, aynı Cenova gibi kentler harap oluyor. Cenova'nın tamamen harap olduğunu düşünün. Kiev'de işkence yapıyorlar, çocukları kaçırıyorlar, mallarımızı kamyonlara yükleyip kaçırıyorlar. Bu, Avrupa'da en son Naziler tarafından yapıldı."

Rusya'nın hedefinin Avrupa olduğunu ifade eden Zelenskiy, "Ukrayna, Rus ordusu için Avrupa'nın kapısıdır ve onlar Avrupa'ya girmek istiyorlar ancak barbarlık buraya girmemelidir" dedi.

Zelenskiy, İtalya'dan Rus oligarkların mal varlıklarını dondurup, onları ülkeye almamasını da istedi.

Ukrayna Devlet Başkanı'nın 12 dakika süren konuşması, öncesinde ve sonrasında İtalyan parlamenterlerce uzun süre ayakta alkışlandı.

"İTALYA UKRAYNA'NIN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYOR"

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Zelenskiy'e konuşması ve aktardıkları için teşekkür ederek İtalya'nın savaşın başından bu yana Ukraynalı liderin ve Ukraynalıların cesaretine, kararlılığına ve yurtseverliğine hayran kaldığını ifade etti.

Draghi, bugün Mariupol, Harkiv, Odessa'da "kahramanca direniş" gösterildiğini dile getirdi.

"Rus hükümetinin kibri, Moskova'nın yayılmacı hedeflerini durdurmayı başaran Ukrayna halkının onuruyla çatıştı. Ukrayna sadece kendini değil, bizim barışımızı, özgürlüğümüzü ve güvenliğimizi savunuyor. İtalya size derinden minnettar."

İtalya'nın savaş başından bu yana 60 binden fazla Ukraynalı göçmeni karşıladığını anlatan Draghi, ülkesinin böyle bir durumda kafasını başka yöne çeviremeyeceğini söyledi.

Başbakan Draghi, Rusya karışında hem Avrupa Birliği (AB) hem NATO'nun nasıl birlik olduğunu gösterdiğini ifade etti.

"Şimdiye kadar yaptırımlar, Rusya'nın mali piyasasını ve ekonomisini, Başkan Putin'e en yakın kişilerin kişisel servetini sert şekilde etkiledi. İtalya'da AB'nin tedbirleri çerçevesinde 800 milyon avroyu aşan mal varlıklarını dondurduk. Ayrıca, Rusya'ya enerjide olan bağımlılığımızı hızlı şekilde azaltmak için enerji kaynaklarımızı çeşitlendirme konusunda kararlıyız."

Başından beri Ukrayna hükümetinin, Rus işgalinden korunmaya yönelik taleplerine yanıt verdiklerini söyledi.

"Daha fazlasını yapmaya hazırız. Savaştan kaçanlara misafirperverliğimizi göstermeliyiz. Katliamlar karşısında direnişe askeri yardım da olmak üzere karşılık vermeliyiz. Ukrayna, güvenli, özgür ve demokratik olma hakkına sahiptir. İtalya, hükümetiyle, parlamentosuyla ve tüm vatandaşlarıyla sizinledir Başkan Zelenskiy."

Papa ile Zelenskiy telefon görüşmesi yaptı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin, İtalyan parlamentosuna hitabı sırasında açıkladığı Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile yaptığı görüşmeye ilişkin Ukrayna'nın Vatikan nezdindeki Büyükelçisi Andrii Yurash'tan bir açıklama geldi.

Yurash, Twiter hesabından yaptığı paylaşımda, "Papa Franciscus'tan Ukrayna'ya sadece birkaç dakika önce görünür bir başka yeni destek. Papa, Başkan Zelenskiy'i aradı ve ikisi umut verici bir konuşma yaptı. Papa, Ukrayna'da savaşın sona ermesi için dua ettiğini ve mümkün olan her şeyi yaptığını söyledi. Ukrayna da Papa'nın en çok beklenen misafirlerden olduğunu yineledi." ifadelerini kullandı.

Etiketler : Ukrayna Volodimir parlamentosu
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX