0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Mart 2023 Pazartesi 22:07:00 - Güncelleme:20 Mart 2023 Pazartesi 22:07:00

UNICEF: Nijerya'da 78 milyon çocuk suyla ilgili tehditlerle karşı karşıya

Kaynak: AA

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Nijerya'da 78 milyon çocuğun suyla ilgili tehditlerle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

UNICEF Nijerya Su Sanitasyon ve Hijyen (WASH) Başkanı Jane Bevan, yaptığı açıklamada, Nijerya'da çocukların üçte birinin evde temel suya erişimi olmadığını ve üçte ikisinin temel sanitasyon hizmetlerinden yoksun olduğunu ifade etti.

Ülkede, el hijyenin de sınırlı olduğunun altını çizen Bevan, çocukların dörtte üçünün evde su ve sabun olmaması nedeniyle ellerini yıkayamadığını dile getirdi.

Bevan, ülkede 78 milyon çocuğun suyla ilgili tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Sonuç olarak Nijerya, ishalli hastalıklar gibi yetersiz WASH'ın neden olduğu hastalıklardan kaynaklanan çocuk ölümlerinin en ağır yükünü taşıyan 10 ülkeden biridir" dedi.

İklime dirençli su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerine yatırım yapılması çağrısında bulunan Bevan, böyle bir hareketin sadece bugünün çocuk sağlığını korumakla kalmayıp, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir gelecek sağlamakla da ilgili olduğunu kaydetti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX