0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Haziran 2023 Cumartesi 16:23:00 - Güncelleme:24 Haziran 2023 Cumartesi 16:23:00

Rusya'da Wagner krizi! Dünya yakın takipte

Kaynak: TRT Haber-AA

ABONE OL

Rusya'da paralı askerlerden oluşan Wagner grubunun isyanı dünyanın gündemine oturdu. Birçok ülke durumu yakından izlediğini duyurdu. Açıklamalar art arda geldi.

Rusya'da yaşanan 'Wagner' isyanı dünyanın yakın takibinde. Beyaz Saray, gelişmeleri takip ettiklerini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın konuya ilişkin bilgilendirildiği belirtildi. NATO sözcüsü de yaşananları takipte olduklarını açıkladı.

AB Konseyi, durumun Rusya'nın iç meselesi olduğunu vurguladı. Konsey Başkanı Charles Michel, Rusya'daki gelişmelerin Ukrayna'ya desteği sarsmayacağını söyledi.

İngiltere'den sorumlu hareket etme çağrısı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Rusya'daki taraflara sorumlu hareket etme ve sivillerin korunması çağrısı yaptı. "Müffetiklerimizle durum hakkında konuşacağım" dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya son zamanların en büyük güvenlik sorunuyla karşı karşıya." ifadesi kullanıldı.

Wagner birliklerinin kuzeye doğru ilerlediği, Moskova'ya ulaşmayı amaçladığı öne sürüldü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Rusya genelinde karışıklığın tırmanabileceğini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da, Rusya'daki durumu yakından takip ettiklerini ifade etti. Ukrayna'daki desteğe odaklanmaya devam ettiklerini belirtti.

Almanya hükümet sözcüsü Başbakan Olaf Scholz'un olayları dikkatle izlediğini açıkladı. "Rusya'daki Alman vatandaşları güncellenmiş seyahat ve güvenlik talimatlarımıza kesinlikle uymalıdır" denildi.

İtalya Başbakanı Meloni, durumu yakından takip ettiklerini belirtti, "İsyan, Rusya içinde kaos olduğunu gösteriyor" dedi.

"PUTİN'İN KONUŞMASI DURUMUN CİDDİYETİNİ GÖSTERMEKTEDİR"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Rusya'da yaşananların "ülkenin iç meselesi" olduğunu söyledi. "Putin'in konuşması durumun ciddiyetini göstermektedir." ifadesini kullandı. .

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, gelişmeleri Başbakanla ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü belirtti, müttefik ülkelerle de istişarelerde bulunduklarını duyurdu.

Letonya da gelişmeleri yakından takip ettiklerini açıkladı. Letonya vatandaşlarına Rusya ve Belarus'u ziyaret etmemeleri ve orada bulunanların da en kısa sürede bu ülkeleri terk etmeleri çağrısını yineledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, olayların Rusya'nın iç meselesi olduğunu söyledi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "NATO'nun Vilnius'taki zirvesinde yeni koşullar değerlendirilecektir. Karmaşık güvenlik durumu ek tedbirler alınmasını gerektiriyor. Her türlü senaryoya hazır olmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Rusya'daki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Doha'nın Rusya'da orduya isyanla gelişen olayları endişeyle takip ettiğini aktaran Bakanlık, sivillerin çatışmaların olumsuz etkilerinden uzak tutulması ve sağduyulu davranılması çağrısında bulundu.

Rusya ve Ukrayna'daki durumların daha fazla kötüleşmesine karşı da uyarıda bulunulan açıklamada, söz konusu durumun, uluslararası barış ve güvenliğe, gıda ve enerji tedarikine olumsuz yansımaları olacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca tüm taraflara "diyalog ve barışçıl yollarla çözümü benimsemesi" çağrısı yapıldı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'da ikamet eden Ürdün vatandaşlarının durumlarının takibi için Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir operasyon merkezi birimi kurulduğu belirtildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, Ürdün'ün Moskova Büyükelçiliği'nin veri tabanında kayıtlı Rusya'da ikamet eden ve öğrenci olan Ürdün vatandaşları ile sürekli iletişim halinde olduğunu kaydetti.

Mecali, Rusya'daki Ürdün vatandaşlarını dikkatli olmaya ve bulundukları bölgelerdeki yerel makamların talimatlarına uymaya ve Ürdün'ün Moskova Büyükelçiliği ile irtibata geçmeye çağırdı.

İran, Wagner Grubu'nun Rus yönetimine isyanının ülkenin iç meselesi olduğunu ve Rusya'da hukukun üstünlüğünü desteklediğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'da yaşananları bu ülkenin iç meselesi şeklinde değerlendirerek, "İran, Rusya Federasyonu'nda hukukun üstünlüğünü desteklemektedir." ifadelerini kullandı.

Etiketler : rusya wagner paralı asker
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX