0530 708 54 54
0530 708 54 54
21 Şubat 2023 Salı 22:36:00 - Güncelleme:21 Şubat 2023 Salı 22:36:00

BM, Rusya'ya Yeni START anlaşmasına dönme çağrısı yaptı

Kaynak: AA

ABONE OL

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'ya Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'na (START) dönme ve anlaşmayı tam bir şekilde uygulama çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Yeni START anlaşmasını askıya alma kararına ilişkin bir soruyu cevapladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Yeni START anlaşmasıyla ilgili tutumunun çok net olduğunu ifade eden Dujarric, "Tüm tarafların anlaşmaya dönmesi ve tam olarak uygulaması çağrımızı yineliyoruz" diye konuştu.

Anlaşmanın sadece taraflar olan Rusya ve ABD'ye değil tüm uluslararası topluma güvenlik sağladığını belirten Dujarric, nükleer silahlanmanın kontrol altına alınmadığı bir dünyanın çok tehlikeli olabileceğini, hızlı bir şekilde diyaloğa dönülmesi gerektiğini kaydetti.

Putin, bugünkü konuşmasında, Rusya'nın ABD ile yapılan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni START'taki katılımını askıya alacaklarını söylemişti.

Etiketler : rusya bm putin
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX