0530 708 54 54
0530 708 54 54
08 Kasım 2023 Çarşamba 21:51:00 - Güncelleme:08 Kasım 2023 Çarşamba 21:51:00

Avusturya'da yasaklı Hamas sembolünü kullananlara para cezası artırılacak

Kaynak: AA

ABONE OL

Avusturya'da iktidarı oluşturan merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi, antisemitizmle mücadele kapsamında Nazi, Irkçı Kimlikçiler Hareketi ve Hamas'a ait yasaklı sembollerin kullanılmasına yönelik para cezasının ciddi oranda artırılmasını içeren yasal düzenleme üzerinde anlaştı.

Bakanlar Kurulu'nda yapılan görüşmede, ülkede Nazi dünya görüşünün propagandasının yapılmasını yasaklayan ve "Yasak Yasası" olarak adlandırılan düzenlemenin kapsamının antisemitizmle mücadele kapsamında genişletmesi kararlaştırıldı.

Buna göre, halihazırda ülkede yasaklı olan Nazi, Irkçı Kimlikçi Hareketi ve Hamas'a ait sembollerin kullanılması durumunda 4 bin avro olan para cezası, 10 bin avroya çıkartılacak.

Kamuda çalışan birinin, söz konusu yasa kapsamında ceza alması durumunda işine son verilecek. Ayrıca Nazi döneminde işlenen vahşetin masum gösterilmesi cezalandırılacak.

Ülkede 1945'te yürürlüğe giren ve belirli periyotlarla kapsamının genişletildiği "Yasak Yasası", anayasa maddesi olduğu için söz konusu değişikliğin yapılabilmesi, Meclisin üçte ikisinin desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Avusturya'da aşırıcılık, "siyasal İslam'la" mücadele kapsamında Hamas'a ait semboller, Şubat 2019'da yasaklanmıştı.

Etiketler : Avusturya YASAK HAMAS
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX