0530 708 54 54
0530 708 54 54
29 Mart 2023 Çarşamba 20:32:00 - Güncelleme:29 Mart 2023 Çarşamba 20:32:00

AB, Rusya'ya kaçırılan Ukraynalı çocukların bulunması meselesine odaklanacak

Kaynak: AA

ABONE OL

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "(Ukrayna'dan Rusya'ya) Sınır dışı edilen bu çocukların nerede olduklarını bulmaya çalışmalı ve onları eve getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'na hitap etti.

23-24 Mart'ta düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin sonuçları hakkında değerlendirmede bulunan von der Leyen, Ukrayna için ortak satın alım ve 1 milyon top mermisi sağlama planları dışında daha sürdürülebilir destek için üretim kapasitesinin artırılması ihtiyacını vurguladı.

"Üretim tesislerini büyütmemiz gerekiyor. Tedarik zincirlerini güçlendirmemiz ve mevcut üretim tesislerinin yeniden konuşlandırılmasını desteklememiz gerekiyor. Ukrayna'yı ne pahasına olursa olsun destekleyeceğiz" diyen von der Leyen, 23-24 Mart'taki zirvede liderlerin Ukrayna gündeminde ele aldığı en önemli konulardan birinin Rusya'nın kaçırdığı çocuklar olduğuna dikkati çekti.

Von der Leyen, 16 bin 200 çocuğun Ukrayna'dan Rusya'ya sınır dışı edildiğini aktararak, "Ailelerinden ve çocukluklarından koparıldılar. Eğer biz bu işin içinde olmazsak, bu konuda aktif olmazsak geleceklerini de kaybedecekler" dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), 18 Mart'ta Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında Ukraynalı çocukların Rusya'ya kaçırılması suçundan yakalama kararı çıkardığına değinen von der Leyen, "Bu kararla Putin'in dünyası biraz daha küçüldü. UCM ile çalışan ülkelerden herhangi birine seyahat ederse hapse girme riskini alıyor" diye konuştu.

Von der Leyen, "Sınır dışı edilen bu çocukların nerede olduklarını bulmaya çalışmalı ve onları eve getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı, daha önce bu konuda uluslararası bir konferans düzenleyeceklerini duyurmuştu.

MOLDOVA'YA DESTEK

Michel de Ukrayna'ya gelecek 12 ay içinde 1 milyon top mermisi sağlama planına değinerek, bunun "Avrupa savunmasına" doğru büyük ve yeni bir adım teşkil ettiğini belirtti.

Dün ziyaret ettiği Moldova'daki duruma işaret eden Michel, "Moldova üzerindeki Rus baskısı artıyor. Desteğimize ihtiyacı var" dedi.

Michel, Moldova'nın dayanıklılığını desteklemek için 1 milyar euronun üstünde yardım seferber ettiklerini belirterek, Avrupa Siyasi Topluluğu Toplantısı'nın 1 Haziran'da bu ülkede yapılacağını anımsattı.

Etiketler : AB Komisyonu Başkanı Ursula Michel
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX