0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Sevinsem mi üzülsem mi…

Sizi bilmem ama, ABD Columbia Üniversitesi'ndeki Gazze'ye destek gösterileri beni çok etkiledi!

Nasıl mı etkiledi?

Utandım mı sevindim mi bilemediğim bir etkilenme...!

Aslına bakarsanız, 1995' te Bosna'da katliamların yaşandığı yılları hatırladım!

O yıllarda, bir gençlik teşkilatında idareci konumunda olduğum için, bizzat sürecin içindeydim.

Hatta, Bosna'ya savaşmaya yolculadığımız arkadaşlarımızdan şehit olanlar bile oldu, mekanları cennet olsun inşallah!

Üniversitelerde; İstanbul Beyazıt' ta, İzmir Hisar' da, Ankara Kocatepe Camii'nde olmak üzere, 67 vilayet ve tüm ilçelerde her Cuma mutlaka gösteriler yapılırdı!

Dönem itibariyle, tüm ideolojiler bir tarafa bırakılmış, İstanbul Beyazıt Meydanı'nda merhum Ahmet Kaya bile bulunmuş, dönemin CHP Genel Başkanı merhum Deniz Baykal da bir heyetle Bosna'ya gitmişti.

Başta Batı Avrupa devletleri olmak üzere, dönemin ABD Başkanı Bosna'da yapılan soykırımı görmezden gelmiş, hatta destek de olmuştu!

Lakin, İstanbul Beyazıt Meydanı, Ankara Kocatepe, İzmir Hisar Camii ve 67 il ve ilçelerde yapılan gösteriler bir şeye vesile olmuş; dini, dili, ırkı ne olursa olsun eşrefi mahlukat olan herkese, özellikle de Batı Avrupa insanının vicdanına etki yapmış ve o insanların da meydanlara çıkmasını sağlamıştı!

Ne zaman ki, Batı Avrupa insanı meydanlara çıkmış, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, NATO 'da karar alıp müdahale etmek zorunda kalmıştır!

Ama, bugünlerde ABD Columbia Üniversitesi öğrencileri aldıkları bursları bile riske ederek, hocaları ters kelepçe ile apar topar götürülmesine rağmen, ayağa kalkmış İsrail' i telin etmekteler!

Biliyor musunuz, 153 yıl önce bugün (30 Nisan 1871), o ABD' de de Kızılderililerin katledildiği Camp Grant katliamı yapılmıştı!

Peki, bizde durum ne?

Bizim üniversitelerimizde durum ne?

İşte, bu soruyu kendime sordum...

İşte bu nedenle, nasıl etkilendim, sevindim mi üzüldüm mü, hatta utandım mı tarifini yapamıyorum!

Ahmet Yenilmez Diğer Yazıları

Yavuz Ağıralioğlu ile hasbihal

21 Mayıs 2024

Üzücü çok üzücü

19 Mayıs 2024

İngiltere ve Japonya reddetti

16 Mayıs 2024

İadeiitibar

14 Mayıs 2024

Ebu Gureyb 2024!

12 Mayıs 2024

MİSLAV KOLAKUŠİĆ

09 Mayıs 2024

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX