0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Bebekler kefensiz gömülüyor

Yakın zamanda kız kardeşini bombardıman sonucu kaybeden ve koluna bir şeyler yazmaya çalışan 7 yaşındaki çocuğa;

- Koluna ne yazıyorsun?

- Adımı yazıyorum!

- Neden koluna ismini yazıyorsun?

- Bombardımandan sonra beni enkazda tespit edebilsinler diye!

- Yaşın kaç?

- 7 yaşındayım.

- Ne istiyorsun?

- Evime dönmek istiyorum.

- Evin yerinde duruyor mu?

(Cevap yok ağlamaya başlıyor)

- Kız kardeşimi görmek istiyorum...

236 gündür dünya bir sinema salonu ve insanlar bitmeyen bir korku vahşet gerilim filmini koltuklarından kâh üzülerek kâh sinirlenerek izliyorlar. Sonrasında herkes normal rutinine dönerek olanlar hiç olmuyormuşçasına hayatlarına devam ediyor. Bebekler, çocuklar, anneler, babalar, yaşlılar bombaların altında yanarak, parçalanarak, kurşunlanarak, canlı canlı organları çalınarak bir katliama uğruyor.

Ülkenin küçücük bir yerine sığınmış kaçacak başka yeri kalmayan insanların yemeksiz, susuz, geleceklerinden ümitsiz bekleyişleri esnasında sığındıkları çadırların üzerine bombalar yağıyor. Kaçabilecekleri hiçbir yer kalmadı. Aylardır tüm dünyaya bas bas bağırıyorlar. En acı durumlardan biri de seslerini tüm dünyaya duyurabiliyorlar. Evet, yanlış anlamadınız, seslerini tüm dünyaya duyurabilmelerine rağmen, hiç kimse kılını kıpırdatmıyor. Ah yazık vah yazık kınamaları altında bu vahşet filmini izliyorlar.

Yıllar sonra Filistin'de Gazze'de yaşananlar, bu şekilde hatırlanacak. Gelecek nesiller sorduğunda devletler ve milletler günlük rutinleri arasında izlediler denecek. Yıllar önce bir zulümden kaçarak sığındıkları Filistin halkına, yıllar sonra daha büyük bir kâbusu yaşatan İsrail devleti ve bu zulme çanak tutan milleti, dünyanın gözünde işte böyle anılacak. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in söylediği gibi, "Her şey bittiğinde Filistinlilerin hatırlayacağı şey; düşmanlarının sözleri değil, dostlarının sessizliği olacak".

Farkındaysanız, en büyük gösteriler de kâfir dediğimiz batı toplumlarından çıkıyor. Amerika'da Avrupa'da bu zulme sesini çıkarmaya çalışan üniversite öğrencileri ve toplumlar, devletlerinden suçlu muamelesi görerek derdest ediliyor. Kısacası, dünyanın en büyük devletlerinin sözde yöneticileri, bu katliama resmen çanak tutuyor. Uluslararası organizasyonlarda, Filistin katliamı ile ilgili herhangi bir karar veya yaptırım çıkmasını geçtim, konunun konuşulmasına dahi izin verilmiyor.

Filistin'de dünyanın insanlığını test ediyorlar. Toplumlar, ileride dünya çapında adım adım yapılacak olan zulme ne kadar duyarlı olacak testi... Görünen o ki, çekinecekleri bir insanlık kalmamış!

Ahmet Yenilmez Diğer Yazıları

Yeni kurban Tunahan!

20 Haziran 2024

Türk'üm Türk Milliyetçisiyim

18 Haziran 2024

Bazılarına Bayram

16 Haziran 2024

Yandı bitti kül oldu!

13 Haziran 2024

Elazığ'ın Şekerleri

11 Haziran 2024

Adacıklar

09 Haziran 2024

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX