Yıllarca bize yalan söylemişler! Canan Karatay'dan ezber bozan uyarı: 20 dakikada 20 bin ünite D vitamini üretiyor

Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2024 Pazartesi 17:54:00

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2024 Pazartesi 17:54:00

Prof. Dr. Canan Karatay'dan ezber bozan bir uyarı geldi. Karatay, güneşlenmenin faydalarını sayarak doğru bildiğimiz bir yanlışı gözler önüne serdi. 20 dakikada güneşlenmenin vücutta 20.000 ünite D vitamini ürettiğini belirten uzman isim, “Aslında öğle zamanında güneş ışığı almamızda fayda var. Fakat senelerden beri 'Saat 10.00'dan sonra güneşlenmeyin, 16'dan sonra güneşlenin' diyorlar” ifadelerini kullandı. İşte Canan Karatay'dan ‘yaz' uyarısı…

Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay'dan sıra sıra uyarı geldi. Güneşten korunmada ne kadar bilgiye sahibiz? Karatay, bildiklerimizin çoğunun yanlış olduğunu söylüyor.

"GÜNEŞ HAYATTIR"

Yazın sıklıkla yapılan hatalara değinen Canan Karatay, "Güneş hayattır. Ultraviyole B ışını ciltte kolesterol varsa D vitamini üretir, yoksa üretmez. D vitamini ciltte üretildikten sonra dolaşımla karaciğere gider aktive olur, böbreğe gider aktive olur ve ondan sonra faydası vardır. D vitamini hayat kurtaran bir vitamindir. Aslında vücutta üretildiği için vitamin bile değildir. Ama başka bir ad koyulmadı. O bakımdan cildimize güneş ışınının hiçbir engel olmadan, hiçbir koruyucu kullanmadan vurmasını, etkilemesini sağlamamız lazım." dedi.

"KORUYUCULAR KİMİ NEYDEN KORUYOR KARDEŞİM?"

Ezber bozan uyarılarda bulunan Canan Karatay, "Koruyucular kimi neden koruyor kardeşim? Koruyucuların kanser yaptığı biliniyor. Bir kere D vitaminini önlediği için tehlikeli. Ayrıca o koruyucuların içerisindeki kimyasallar! Bir de kolesterol ilaçları, kolesterolü düşürdüğü için D vitamini olmuyor. O da tehlikeli. Yani kanınızda, cildinizde, hücrelerinizde kolesterol düşükse D vitamini üretilemiyor. Diyoruz ya 'Gün ışığı yeterlidir' diye. Aslında bunu söylemek istiyorum." ifadelerini kullandı.

YILLARCA BİZE O SAATLER ARASI GÜNEŞLENMEYİN DEDİLER AMA...

Doğru bilinen yanlışları tek tek sıralayan Canan Karatay, "Aslında öğle zamanında ışığı almamızda fayda var. Fakat senelerden beri 'Saat 10.00'dan sonra güneşlenmeyin, 16'dan sonra güneşlenin' diyorlar. Atmosferden yatay gelen gün ışığı, ultraviyole B; atmosferde emilip kalıyor size etki etmiyor." dedi.

20 DAKİKADA 20 BİN ÜNİTE D VİTAMİNİ

20 dakikalık korunmanız güneşlenildiğinde 20 bin ünite D vitaminin üretildiğinin altını çizen Canan Karatay, "Kısa geldiği zaman yine emiliyor ama çoğunluğu değil. 20 dakika korumasız olarak güneşlenildiği zaman günde 20.000 ünite D vitamini üretiyor vücut. Her gün 20 dakika 20.000 ünite üretiyor. Yani bu da 'D vitaminin çok yüksek dozu tehlikelidir' lafını yalanlıyor." dedi.