Vücudu demir gibi yapıyor! Canan Karatay öneriyor! Yaz-kış yiyin

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 09:32:00

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 09:32:00

Bazı sebzeler yaz kış tüketilmeli. Çünkü içerisinde demir var. Vücudu ayakta tutan demir gibi sebzelerin sindirimi de çalıştırdığını söyleyen Canan Karatay'ın vücudu demir gibi yapan sebze önerilerini yazdık. İşte yaz-kış tüketilmesi gereken sebzeler.

GUNES.COM

ABONE OL

Vücutta demir eksikse kan da oksijen de azalıyor. Canan Karatay bu yüzden vücudu demir gibi yapan sebzeleri sık sık öneriyor. Vücutta demir yapan bu sebzeler aynı zamanda sindirimi de çalıştırıyor.

Sebzeler yapraklı, çiçekli ve yumrulu olmak üzere üçe ayırıyor. Canan Karatay üç grup sebzeyi de faydalarından ötürü öneriyor. Sadece Karatay'ın altını çizdiği tek nokta bu sebzelerin ilaçsız ve doğal olması.

Karatay mutfağının olmazsa olmazı olan sebzelerin gücü doğal olmalarından ve sindiriminin kolay olmalarından geliyor. İşte Canan Karatay'a göre sebzeler ve vitaminleri...

TAZE TÜKETİLMESİ GEREKEN DEMİR DEPOSU SEBZELER

Havuç, turp, yerelması, zencefil, kereviz vb... Bu bitkilerin kökleri karbonhidrat bakımından zengindir. Bu sebzelerin besin değeri kabuğuna en yakın kısımdadır. Bu yüzden ince soyulmalı, çiğ ya da pişmiş yemeği hazırlandıktan sonra uzun süre bekletilmeden, mümkünse aynı gün içinde tüketilmelidir.

Yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana, semizotu, pazı, marul, pırasa vb... Bu sebzeler ne kadar yeşil renkte ve taze olursa o derece vitamin, mineral bakımından zengindirler. Bu gruptaki sebzeleri kullanırken yeşil yapraklarını fazla atmamak, hemen yıkayıp ve mümkün olduğunca iri doğrayarak kullanmak gerekir.

Çiçekli sebzeler

Brokoli, karnabahar, enginar... Bu sebzeler kalsiyum, fosfor, demir, C ve K vitamini yönünden zengindirler.

Tohum veya çekirdekli sebzeler

Buğday, susam, keten, çörekotu, ayçiçeği, balkabağı, mısır, haşhaş vb... Bu gruptaki sebzeler Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengindir. Ancak yağları çıkarırken mutlaka soğuk sıkım sızma yöntemi uygulanmalıdır. Çünkü işlem gördüklerinde yapıları bozabilir.