• BIST
  1304.58
 • Dolar
  7,7744
 • Euro
  9,3225
 • Altın
  442,8700
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Ocak 2019 Cumartesi 13:57:00 - Güncelleme:19 Ocak 2019 Cumartesi 14:57:00

Türkiye'nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar'ı görenler şaşkına dönüyor

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar, aradan geçen 7 yılda iş ve yeni arkadaşlara sahip olmanın, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen ve bir  aylıkken evinde çıkan yangında yüzü yanan Uğur Acar, 21 Ocak 2012'de Akdeniz  Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatıyla  yeni hayatına başladı.

Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyatla yeni yüzüne kavuşan Acar, 7 yılda yüz fonksiyonlarını büyük oranda kullanma kabiliyeti kazandı.

Nakil olmadan önce insanların yüzüne bakmaya çekindiğini, çocukların  ise kendisinden korktuğu için sokağa çıkmadığını anlatan Acar, yeni yüzüyle sürekli çarşı pazar dolaştığını söyledi. Nakil olduğu hastanenin otoparkında  çalışan Acar, aynaya bakıp, yeni yüzü için her gün şükrediyor.

"O MUTLULUĞUN TARİFİ YOK"

İnsanların fotoğraf çektirmek için kendisine yakın ilgi gösterdiğini  belirten Acar, yaptığı açıklamada, 7 yıl önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde rutin kontrollerini yaptırdıktan sonra otobüsle köye dönerken hastaneden nakil için telefon geldiğini söyledi.

Hemen döndüğünü ve koşarak hastaneye geldiğini anlatan Acar, şöyle  konuştu:

"Arayan Prof. Dr. Ömer Özkan'dı, ameliyat olacağımı söyledi. Ameliyata  girdim, çok heyecanlıydım. Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi, ilk yüz nakilli hastası oldum. Ameliyattan sonra aynaya baktım, 'Bundan daha iyisi olmazdı'  dedim. Kendimi tanıyamadım. O mutluluğun tarifi yok, çok farklı bir duyguydu. Bu,  farklı bir yaşama başlatacak adımdı."

"HİÇ ARKADAŞIM YOKTU"

Nakil öncesi zorlu bir hayatı olduğunu, evinden çıkamadığını dile  getiren Acar, "Çocuklar benden korkuyordu, hiç arkadaşım yoktu. Yeni yüzümden  sonra arkadaşlarım oldu, işim, güzel bir ortamım oldu. Nakille bütün sıkıntılarım  son buldu." dedi.

Hala kendisini rüyada gibi hissettiğini ifade eden Acar, Türkiye'nin  ilk yüz nakli olan hastası olmaktan ve insanların yoğun ilgisinden mutluluk duyduğunu belirtti.

"Her gün sabah yüzümü yıkarken aynaya bakıp şükrediyorum. Yeni yüzüm  yeni hayatım oldu, hayallerim gerçekleşti. 7 yıl rüya gibi geçti." diyen Acar, iş hayatında en iyi yerlere gelmeyi, sağlıklı bir hayat sürmeyi istediğini söyledi.

Organ nakli çağrısında da bulunan Acar, herkesin bir gün organ nakli hastası olabileceğini, bunun için de organ ve kompozit doku bağışının diğer  insanların hayatına dokunduğuna işaret etti.

(AA)