0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
31 Ağustos 2022 Çarşamba 18:00:00 - Güncelleme:31 Ağustos 2022 Çarşamba 18:00:00

Kilosu 170 lira oldu çiftçi silahlandı! Fıstık gibi nöbet

Fıstığın kilosu 170 TL olunca üreticinin uykusu kaçtı. Batman ve çevresindeki köylerde çiftçiler 7 gün 24 saat nöbet tutuyor. Köylüler, şüpheli gördükleri kişileri jandarmaya ihbar ederken, ekipler de geceleri fıstık bahçelerinde devriye atıyor.

YEŞİL ALTIN ÇALINMASIN DİYE

'Yeşil altın' olarak adlandırılan fıstığın hasat dönemi yaklaştıkça üreticiler de önlemlerini artırdı. Bahçeden satış fiyatı, kilosu 140 ila 170 TL arasında değişen fıstığın bazı çevre köylerde çalındığını duyan Batman'ın Yenipınar, Deveboynu, Yarımtaş, Atbağı ve Ayrancı köylerindeki arazi sahipleri, fıstık bahçelerinde av tüfekleriyle 7 gün 24 saat nöbet tutuyor. Köylüler, şüpheli gördükleri kişileri jandarmaya ihbar ederken, ekipler de özellikle geceleri fıstık bahçelerinde devriye atıyor.

ÇİFTÇİ 15 GÜN DAHA TETİKTE

Hasat döneminde bazen uykusuz kalıp, nöbet tuttuklarını söyleyen Deveboynu Köyü'nden üretici İdris Aba, "Buraya tanıdık olmayanlar yaklaşamıyorlar. Biz şüpheli birilerini görünce hemen jandarmaya haber veriyoruz. Fıstık hasadına önümüzdeki ayın ortalarında başlanacak. Olgunlaşan fıstıkların çalınmaması için bazen uykusuz da kaldığımız oluyor. Hırsızlar tarlalarda çiftçiyi görmeyince kendi malları gibi gelip çalıyorlar. Biz de onlara engel olmak için buradayız" diye konuştu.

Etiketler : batman fıstık yeşil altın hasat
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes