Felçli ‘Çiko'ya jandarma merhameti

Yayın Tarihi: 24 Mart 2023 Cuma 14:39:00

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2023 Cuma 14:39:00

Karaman İl Jandarma Komutanlığı Bakım Onarım Bölüğü'nde görevli Uzman Çavuş Mikail Sarıtaş, yol kenarında bulduğu yaralı köpeğin önce hayatta kalmasını, ardından da geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı aparatla ayağa kalkmasını sağladı.

Sahiplenerek "Çiko" adını verdiği köpeği arkadaşlarıyla yaptığı yürüteçle ayağa kaldıran Sarıtaş, ona özenle bakıyor. Sarıtaş, "Alayın içinde rahatça geziyor, oynuyor. Herkes onu çok seviyor, mama getiriyor. Çiko'ya yardım edebildiğimiz için mutluyum"

Sarıtaş, sokakta yaralı bulduğu "Çiko" için elinden geleni yapmaya çalıştığını söyledi. Omuriliğinde kırıklar olan ve sinirleri zedelenen köpeğin bir daha yürüyemeyeceğini öğrendiğinde çok üzüldüğünü anlatan Sarıtaş, "Köpeği alaya getirdim. Yerde sürünüyordu. Bu duruma daha çok üzülünce yürüteç fikri ortaya çıktı. Bir parça profil demir, kullanılmış kayış ve tasma parçalarından yürüteç yaptık. Buna da kullanılmayan koltukların altından çıkardığımız tekerlekleri monte ettik. Aparatı da Çiko'ya belinden itibaren bağladık." diye konuştu.

"MASKOTUMUZ OLDU"

Sarıtaş, köpeğe sadece kendisinin değil arkadaşlarının da destek olmak için çaba gösterdiğini belirterek, "Çiko"nun artık tekerlekli yürüteç sayesinde yardım almadan yürüyebildiğini ifade etti. "Şu an sağlıklı. Alayın içinde rahatça geziyor, oynuyor. Çalışma arkadaşlarım ilgi gösteriyor. Herkes onu çok seviyor, mama getiriyor. Çiko'ya yardım edebildiğimiz için mutluyum. Sanki maskotumuz oldu." diyen Sarıtaş, komutanların da kendilerine destek verdiğini kaydetti. Astsubay Üst Çavuş Furkan Öz ise "Çiko"nun alayın gözbebeği olduğunu dile getirdi. Komutanlarının ve rütbeli arkadaşlarının bu durumu takdir ettiğini vurgulayan Öz, şunları kaydetti: "Bakım Onarım Komutanlığı olarak bir sistem geliştirdik. Yapılan yürütecin yardımıyla ön ayaklarını kullanarak hayatına devam ediyor. İlaçlarını veriyor, iğnelerini yaptırıyoruz. Şu anda halinden memnun. Alay içinde onu görmeye gelenler var. Hayvanlarımız da bizler gibi birer canlı. Onlar sessiz canlılar. Bizler teşkilat olarak da hayvanlarımıza çok değer veriyoruz. Teşkilat içinde Hayvanları Koruma ve Gözetme adı altında bir birimimiz, özel bir aracımız var."