0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Ekim 2021 Pazartesi 00:45:00 - Güncelleme:11 Ekim 2021 Pazartesi 00:45:00

Sivas'ta geliştirilen 'insansız araç' ile su altı keşfedilecek

Kaynak: AA

ABONE OL

Sivas'ta bir grup akademisyen ve üniversite öğrencisi, 200 metre derinliğe kadar inebilen, tam otonom ve manuel hareket kabiliyetine sahip insansız su altı aracı geliştirdi. Aracın, su altı keşiflerde kullanılması planlanıyor.

Sivas'ta bir grup akademisyen ve üniversite öğrencisi, 200 metre derinliğe kadar inebilen, tam otonom ve manuel hareket kabiliyetine sahip insansız su altı aracı geliştirdi. Aracın, su altı keşiflerde kullanılması planlanıyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Uğur Atıcı ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kerim Emre Öksüz, eylül ayında İstanbul'da düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin (TEKNOFEST 2021) İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması'na katılabilmek için Aralık 2020'de SCÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin de katılımıyla 10 kişilik takım kurdu.

10 AYDA GELİŞTİRİLDİ

SCÜ Mühendislik Fakültesi laboratuvarında 3D teknolojisi kullanarak yaklaşık 10 ay çalışan ekip, yüksek hidrodinamik yapıya sahip özgün tasarımıyla dikkati çeken insansız su altı aracı geliştirdi.

TEKNOFEST 2021'de 140 katılımcı arasından 7. olan aracın özellikle su altı keşiflerinde kullanılması hedefleniyor.

"200 METRE DERİNE İNEBİLİYOR"

Akademisyenlerden Öksüz, aracın üretim ve test aşamalarını SCÜ bünyesindeki laboratuvarda yaptıklarını söyledi.

Aracın tam otonom hareket kabiliyetine sahip olduğunu vurgulayan Öksüz, "Manuel olarak da 200 metre derine inebiliyor. Özellikle suyun altında yapılacak keşiflerde kullanılabilir. Su altı dünyasının haritalandırılmasında, su altı sistemlerinin tamir ve tadilat işlemleri ile savunma sanayisinde rahatlıkla görev yapabilir" dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Uğur Atıcı ise takımın, 1 yıla yakın sürede gece gündüz demeden çalışarak geliştirdiği aracın, su altı arama-kurtarma, mayın tespiti ve imha ile su altı taarruz görevlerinde de kullanılabileceğine dikkati çekti.

TEKNOFEST 2021'de büyük ilgi gördüklerini anlatan Atıcı, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ın, geliştirdikleri insansız su altı aracının üzerine imzasını atarak takımı gururlandırdığını aktardı.

SCÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Beyza Nur Demirkoparan da aracın yüksek hidrodinamik yapısı sayesinde su altında çok hızlı hareket edebildiğini dile getirerek, "Aracımızın elektronik aksamları, dizaynı, yazılımı tamamen yerli ve özgün. Tasarımda ayrıca 3D teknolojisi kullandık. Yaklaşık 65 işlemden sonra tasarım en son halini aldı" sözlerini kullandı.

Aracın, içine entegre edilen yapay zeka algoritmaları sayesinde üzerinde bulunan kameralardan aldığı görüntüleri işleyerek otonom hareket edebildiğine dikkati çeken Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mert Sefa Akgün ise üzerindeki sonar cihazıyla da bulunduğu konumdan 150 metreye kadar bir alanı haritalandırdığını söyledi.

Etiketler : TEKNOFEST zeka algoritmaları Sivas insansız araç su altı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX