0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Nisan 2020 Pazartesi 13:07:00 - Güncelleme:20 Nisan 2020 Pazartesi 13:07:00

Dr. Abdullah Önden: Kod yazabilen ticaret uzmanları yetiştirmeye çalışıyoruz

Yalova Üniversitesi, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle derslere ara verildiği bir dönemde yüzlerce öğrencinin katıldığı canlı ders gerçekleştirerek, geleceğin ticari teknoloji uzmanlarını yetiştiriyor.

Herkesin telefonlarına sarıldığı, eğitimlerin online ortamda verildiği, işletmelerin evden çalışma modeline geçtiği, normal ticaretin elektronik ortama taşındığı sıra dışı günler yaşıyoruz, peki bunun teknolojik arka planını düşünüyor muyuz? Tüm bu göstergeler teknoloji odaklı yatırım ve istihdamın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkartıyor.

Yalova Üniversitesi’nin “Uzaktan Eğitim” ile Koronavirüs sürecinde eğitime devam ettiğini belirten Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Önden, “Koronavirüs’ün hayatımıza ansızın girmesi ile birlikte Üniversiteler öğrencilerinin eğitimlerinde geride kalmaması için çaba gösteriyor. Yalova Üniversitesi teknolojik altyapısı ile aynı anda yüzlerce öğrencinin bir canlı derse katılabildiği, katılamayanların video kayıtlarını sonradan izleyebildiği, kitap-doküman gibi belge paylaşımlarının yapılabildiği ve ödev altyapıları ile birlikte öğrencilere katılımcı ders ortamı sağlıyor. Sistem öğrenci ve öğretim üyelerinin talepleri doğrultusunda sürekli geliştirilerek daha optimum ve etkili çalışması sağlanıyor” dedi.

İKTİSAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİMİZİN TİCARİ TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜN MİMARLARI OLMASINI İSTİYORUZ

Veri bilimi, kodlama ve e-ticaret derslerinin ticari faaliyetlerde de kullanılması için öğrencilere ders verildiğini anlatan Dr. Önden, “Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını ile birlikte çoğu sektör ciddi anlamda krize girerken, teknolojik altyapısını doğru kurgulamış şirketlerin ayakta kaldığını, e-ticaret altyapısına sahip mağazaların istihdam artışı gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yalova Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümü olarak öğrencilerimizin teknolojik altyapılarını geliştirmek için veri bilimi, kodlama ve e-ticaret dersleri vererek yalnızca teknolojik kullanımlarını geliştirmekle kalmayıp, bu sistemlerin ticari faaliyetlerde en optimum ürünün geliştirilmesinde etkin rol alabilmelerini hedefliyoruz” diye konuştu.

HEDEFİMİZ SADECE KULLANAN DEĞİL, TEKNOLOJİYİ KODLAYAN TİCARET UZMANLARI YETİŞTİRMEK

Türkiye’deki teknoloji dönüşümünde öğrencilerin daha etkin rol alacağını söyleyen Dr. Önden, “İşletmelere çözüm getirmesi için yapılan teknoloji projelerinde yalnızca mühendislerin yer alıp işi teslim etmesi doğru mümkün değildir. Ticari faaliyette bulunan işletmeleri en iyi tanıyan buradaki uzmanlardır. Dolayısıyla kendi işlerini kolaylaştıracak teknolojilerin belirlenmesi ve bunların geliştirilmesinde etkin rol oynamaları gerekmektedir. Fakat çoğu zaman işletmelerde yer alan personellerin teknolojik bilgi birikimleri yeterli olmadığı için yazılım ve teknoloji geliştirme faaliyetlerinde optimum ürünün çıkmasında sorunlar yaşanmaktadır. Teknolojik akış ve algoritmaları bilmeyen işletmeciler üretilen programların sektör ile bağdaşmadıklarını gördüklerinde revizyon isteklerinde bulunmaktadır. Bu soruna çözüm olarak bizler “ticari teknoloji uzmanları” yetiştirerek Türkiye’deki teknoloji dönüşümünde mezun olacak öğrencilerimizin daha etkin rol almalarını sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

E-TİCARET VE E-İHRACAT İÇİN NİTELİKLİ UZMAN YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Perakende içerisindeki e-ticaretin yakın gelecekte yüzde 20’lere ulaşacağını belirten Dr. Önden, “Koronavirüs e-ticaret ve buna bağlı lojistik, e-ihracat gibi dalların önemini bir kez daha ortaya koydu. Perakende ve hizmet sektörü durma noktasına gelirken bu sektörlerin elektronik ortamlarda faaliyet gösterdiğini ve nitelikli eleman aradıklarını görüyoruz. Yalova Üniversitesi olarak şu anda perakende içerisindeki %5 civarında olan e-ticaretin yakın gelecekte %20’lere yaklaşacağını görerek buna yönelik uzman yetiştirme anlamında çalışmalarımız devam etmektedir. Koronavirüs’ün giderek yayılması ve perakende mağazaların yavaş yavaş kapanması ile birlikte işletmeler online mağazalarına ağırlık vermeye ve müşterilerini sitelerinden hizmet almaya yönlendirmeye başladılar. Süreçte özellikle hijyen malzemelerinde %1000’leri bulan büyümeler görülürken, gıda da %500’lük artış olduğu Gittigidiyor tarafından açıklandı. Logistiek verilerine göre uluslararası piyasada da %52’lik bir artış görülüyor” dedi.

AMAZON 100 BİN KİŞİYİ, MİGROS 3200 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR

İnternet alışverişlerinin de arttığına dikkat çeken Dr. Önden, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Öte yandan e-ticaret şirketi Amazon da koronavirüs sebebiyle hareketli günler geçiriyor. Amazon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çevrimiçi alışverişe artan talebi karşılayabilmek için ABD'de 100 bin yeni personel alacağını ilan etti. Amazon'un Dünya Operasyonlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Clark tarafından kaleme alınan blog paylaşımında, Kovid-19 salgınıyla e-ticarete olan talepte önemli bir artış görüldüğü ve işgücü ihtiyacı doğurduğuna dikkat çekildi. Migros Sanal market operasyonları için 1200, mağazaları için 1000 yeni istihdam sağlayan Migros, toplamda 10 günde 2 bin 200 kişiye iş başı yaptırdı. Yaptığı ilk duyurunun ardından 60 bini aşkın iş başvurusu alan Migros'un gelecek 10 gün içinde yapacağı 1000 yeni işe alımla sağladığı ek istihdamı bir ayda 3 bin 200 kişiye ulaştıracak.”

Öğrenciler Uzaktan Eğitimden Memnun, Fakat Üniversitelerini De Özlüyorlar

Uzaktan eğitim ile derslerine devam eden öğrenciler uygulama hakkındaki görüşlerini şu sözlerle anlattı:

Merve Nihal Yıldırım:

“Uzaktan eğitimin bizim için yararlı olmayacağı konusunda çok emindim fakat ön yargılı bir yaklaşımda bulunmuştum. Hocalarımızın bizlerin dersi kaçırmadan en iyi şekilde anlayabilmemiz için gösterdikleri çaba sayesinde ön yargım kırıldı. Tabi ki örgün eğitimimiz bizler için daha iyiydi ama bu şekilde de dersleri kaçırmadan her an her yerde takip etme imkanını bize sundular. Bizler için çabalayan bütün hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Alperen Çelik:

“Uzaktan eğitim sayesinde derslerimiz, eğitimimiz hiç aksamadığı gibi gayet verimli de oluyor. Konu anlatımlarımızı gerek canlı olarak gerekse kayıt yoluyla izleyebiliyor ve ödevlerimizi yapabiliyoruz. Bu sayede öğrenmeye ve bilgilenmeye devam ediyoruz.”

Etiketler : e-ticaret yazılım kodlama yalova yalova üniversitesi uzaktan eğitim amazon migros teknoloji teknoloji haberleri Dr. Abdullah Önden öğretim üyesi Ticaret ve Finansman