Günümüz çocukları çok şaşıracak! Geçmişe götürecek teknolojik ürünler

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 23:43:00

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 23:43:00

Zamanda yolculuğa ne dersiniz? Geçmişte sıkça kullandığımız ancak günümüzde sadece antika gözüyle baktığımız teknolojik aletler… Bazılarına havalı bazılarınaysa ‘ne gerek vardı' diyebilirsiniz. İşte günümüz çocuklarının gördüklerinde şaşkına uğrayacağı ama sizlerin eski günlerinizi canlandıracağı teknolojik aletler…

DİSKETLER

Disketler bir zamanlar dosyaları depolamak ve bilgisayarlar arasında aktarım yapmak için tercih ediliyordu. !967 yılında ABD'li teknoloji devi IBM tarafından icat edilen ve üretilen disket, manyetik bir malzemeyle kaplanmış ve sert, kare plastik bir kutunun içine yerleştirilmiş esnek bir plastik daireden oluşuyor.

Tabii, yıllar geçtikçe disketler yerini USB ve flash sürücülere bırakıyor. Çünkü artık dosyaları bilgisayardan bilgisayara paylaşmak için daha küçük ve taşınabilir elektronik aletler tercih ediliyor.

1990'lı yıllarda en çok satılan ürünlerin zirvesinde yer alan disketleri, şimdi gördüğümüzde ya yüzüne bakmıyoruz ya da tanımıyoruz. Hızla unutulan bir anı olarak tanımlayabildiğimiz disketleri, 18 yaş altındaki gençlerden üçte ikisi tanımıyor.

FAKS MAKİNESİ

Faks makinesi, 2000'li yıllara kadar ofislerin ve hatta evlerin vazgeçilmez bir parçasıydı. Kullanıcılar faks makineleri sayesinde bir sayfa metni veya görüntünün kopyasını telefon hattı üzerinden diğer kullanıcıya gönderiyordu. Ancak telefonlar ve bilgisayarlar aracılığıyla dijital mesajlaşma yaygınlaşınca faks makineleri tozlu raflara kaldırıldı.

KASET

Ne akıllı telefonlar, ne iPod'lar ne de MP3 çalarlar, müzik dinlemenin en keyifli yolu kaset çalarlardı. Tıpkı bir disket gibi kaset de iki dönen makarayı saran ve üzerlerine bant sarılı dikdörtgen plastik bir kabuktan oluşuyordu. Kasetler ilk olarak düşük kalitede işlev görüyordu.

Daha sonra bant, malzeme ve donanımda yapılan kademeli iyileştirmeler ile yüksek kaliteli kaset çalarları ortaya çıkmasına olanak sağladı. 1970'li ve 1980'li yıllarda büyük bir patlama yaşayan format, 1990'lı yıllarda müzik alıcılarının CD'leri tercih etmesiyle popülerliğini yitirmeye başladı.

TAŞINABİLİR CD ÇALAR

Geçmişin havalı parçalarından biri olan taşınabilir CD çalar, çantalarda veya ceplerde taşınırdı. 3 kişiden 2'sinde olan CD çalar, günümüzde nadir görülen bir parça haline gelerek ortadan kalkmış durumda. Peki bir zamanlar hepimizin havalı bulduğu CD çalarların ortadan kalkmasının suçlusu kim? Akıllı telefonları veya kapsamlı şarkı uygulamaları sorumlu tutabiliriz.

CD çalarlar, hala yaşlı tüketiciler ve nostaljik kişiler arasında yerini koruyor, ancak dijital akışın sağladığı özgürlük sayesinde insanlar ruh hallerine uygun bir şarkı bulup saniyeler içinde dinlemeye başlayabiliyor. Bu da CD çalarlara olan ilgiyi azaltıyor.

VHS

Video Home System, ya da kısa adıyla VHS, JVC tarafından geliştirilip Eylül 1976 tarihinde Asya ve Avrupa'da piyasaya sürülen video kayıt formatına deniyor. Günümüzde, isteğe bağlı yayın platformları sayesinde canlı yayını kaçırdığımızda bile programları geri alıp izleyebiliyoruz.

Ancak yarım yüzyıl önce, bu lüksün olmadığı bir dönemde, boş bir VHS'yi bir video kaset kaydediciye (VCR) yerleştirip 'televizyondan kaydetmek', filmleri ve TV programlarını tekrar izlemenin tek yoluydu.

TEPEGÖZ

1990'larda sınıfların vazgeçilmezi, ışığı kullanarak büyütülmüş bir görüntüyü boş bir ekrana yansıtan hantal ama sevimli tepegöz projektörlerdi. Tabanın üzerinde, görüntüden gelen ışığı yansıtan ve bir mercek aracılığıyla dışarı çıkan aynalar içeren ayarlanabilir bir kol yer alıyordu. 2000'li ve 2010'lu yıllarda, sınıflarda tepegöz projektörleri büyük ölçüde kullanımdan kaldırıldı ve yerine projeksiyonlar veya akıllı tahtalar kullanılmaya başlandı.

ÇAĞRI CİHAZLARI

WhatsApp'ın kısa mesaj ve sesli mesaj gönderme ve alma konusunda kullanılmadığı bir dönemi hayal etmek zor. Ancak çağrı cihazı bu konuda öncü bir rol oynadı. Buzzer veya bip sesi olarak da bilinen kablosuz telekomünikasyon cihazı, başkalarından ileti aldığında bip sesi çıkarıp titremeye başlıyordu.

Çağrı cihazının ekranında, cihazı taşıyan kişinin arayabileceği telefon numarası gibi alfanümerik mesajlar gösteriliyordu. Tek yönlü çağrı cihazları yalnızca mesajları alırken, "yanıt çağrı cihazları" ve "çift yönlü çağrı cihazları" ayrıca dahili bir verici kullanarak mesajları yanıtlayabiliyordu.