0530 708 54 54
0530 708 54 54
30 Mart 2023 Perşembe 09:09:00 - Güncelleme:30 Mart 2023 Perşembe 09:09:00

Güneş'ten 30 milyar kat büyük kara delik keşfedildi

Kaynak: TRT Haber

ABONE OL

Gök bilimciler, yeni bir teknik kullanarak evrenin bugüne kadarki en büyük kara deliklerinden birini buldu.

Söz konusu kara delikle ilgili bulgular, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society'de yayımlandı.

Buna göre, Durham Üniversitesi'nden bilim insanları, "yerçekimsel mercekleme" yöntemiyle Güneş'ten 30 milyar kat daha büyük bir kara deliği keşfetti.

Çalışmaya öncülük eden Dr. James Nightingale, "Bir gök bilimci olmama rağmen ben bile bunun ne kadar büyük olduğunu anlamakta zorlanıyorum." ifadesini kullandı.

Nightingale, kara deliğin, evrendeki galaksilerin çoğundan büyük olduğunu belirterek "astronomi anlayışımızın sınırlarını zorluyor." dedi.

Keşif, 2004 yılında Durham Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alastair Edge'in bir galaksi araştırmasının görüntülerini incelerken dev bir ışık yayı fark etmesiyle başladı.

Almanya'nın Max Planck Enstitüsü'nün de dahil olduğu çalışmada, daha fazla araştırma yapmak ve kara deliğin varlığını doğrulamak için NASA'nın Hubble Teleskobu'ndan ve üniversitenin DiRAC COSMA8 süper bilgisayar tesislerinden alınan son derece yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanıldı.

Etiketler : evren kara delik araştırma
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX