İspanya'nın futboldaki başarı sırrı ne?

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 10:43:00

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 10:43:00

İspanya Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024 Finaline yükseldi.

Fransa'yı geçtiği maçtan sonra İspanya'nın başarısının sırrı konuşuluyor.

DEVAMLILIK BAŞARI GETİRDİ

İspanya'yı finale taşıyan teknik direktör Luis de la Fuente ülke futbolunun hem geçmişine hem de geleceğine hakim bir futbol adamı...

Çünkü futbol kariyerine 1978 yılında İspanya'nın Athletic Bilbao takımının altyapısında başladı.

Teknik direktör olarak ise ülkenin ikinci ve üçüncü lig takımlarında görev yaptı. Futbol kulüplerinin yanı sıra 2013-2022 yılları arasında 19 ve 21 yaş altı milli takımları çalıştırdı.

Böylelikle İspanya'nın futboldaki geleceğini şekillendirme fırsatı yakaladı.

GENÇLERLE ŞAMPİYONLUK YAŞADI

Luis de la Fuente 2015'te 19 yaş altı İspanya futbol milli takımıyla Avrupa Şampiyonluğuna uzandı.

Bundan 4 yıl sonra 21 yaş altı milli takımla aynı başarıyı bir kez daha elde etti. Tokyo'daki 2020 olimpiyatlarında da gümüş madalya kazanan İspanya milli takımının teknik patronuydu.

Yani İspanya'yı EURO 2024 finaline taşıyan futbolcular kariyerlerinin ilk basamaklarını Luis de la Fuente ile çıkmaya başlamıştı.

LAMİNE YAMAL'A ÖZEL İLGİ

Fransa maçında attığı golle tarihe geçen 16 yaşındaki Lamine Yamal, Luis de la Fiente ile birlikte İspanya'daki altyapı başarısının en önemli ispatı...

Final başarısı yakalayan 63 yaşındaki teknik direktör Luis de la Fiente Lamine Yamal gibi yetenekler ile uzun yıllardır birlikte çalışıyor.

Genç oyuncuları kariyerlerinin ilk yıllarından itibaren yakından takip eden ve onlarla özel olarak ilgilenen teknik adam futbolda "istikrar başarıyı getirir" sözünü ispatlamış durumda.

Lamine Yamal için sarf ettiği "ona sadece bir futbolcu olarak değil aynı zamanda bir insan olarak eğitim vermeye çalışıyoruz, bir şeyler öğrenmesine yardımcı oluyoruz" sözleri ile çalışma tarzını ortaya koyuyor.