Schengen vizesi nasıl alınır? İşte ücreti ve şartları…

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2024 Salı 17:55:00

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2024 Salı 17:55:00

Yaz tatilinin gelmesiyle seyahate çıkacak vatandaşlar son günlerde “Schengen vizesi nasıl alınır?” ve “Schengen vizesi ücreti ne kadar?” gibi sorulanların cevabını bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği üye ülkeleri ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan Schengen vizesi için şartların sağlanması oldukça önemli. İşte Schengen vizesi almak için izlenmesi gereken yöntem...

Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn gibi Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkelerin yanı sıra İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan gibi ülkelere gitmek isteyen vatandaşların bu ülkeleri kapsayan Schengen vizesini alması gerekiyor. Peki, Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi nasıl alınır?

Yaz tatilinin gelmesiyle bu ülkelere tatil için gitmek isteyen tatilciler Schengen vizesinin nasıl alınacağını ya da Schengen vizesine nasıl başvurulacağını merak ediyor. İşte Schengen vizesi alacak olanların hayatını kurtaracak önemli bir not: Şubat 2020 itibariyle schengen vizesi için üye ülkelere elektronik başvuru yapılabiliyor.

Bunun yanı sıra seyahati planlanan ülkenin temsilciliği ile iletişime geçilerek de Schengen vizesine sahip olunabilir. Fakat Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olan vatandaşların öncelikle ilgili kurumun belgeleri edinmek zorunda. Söz konusu belgeler temin edildikten sonra online randevu ile işlemi bitirebilir.

SCHENGEN VİZE ÜCRETİ NE KADAR?

Schengen vize ücreti ne kadar? sorusu birçok vatandaşın gündeminde yer alıyor. Schengen vize ücretleri değişiklik gösteriyor. Yetişkinler; 80 Avro'ya Schengen vizesi sahibi olabilirken bu durum 6-12 yaş arası yolcular için 40 Avro olarak belirlendi. 0-6 yaş arasından Schengen vize ücreti talep edilmezken Avrupa Birliği ile vize kolaylaştırma anlaşması olan ülkelerin vatandaşları 35 Avro'ya Schengen vizesi sahibi olabiliyor.