0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Mayıs 2024 Salı 10:39:00 - Güncelleme:28 Mayıs 2024 Salı 10:39:00

Didim, fotoğraf ve tarih severlerin gözde mekanı oldu!

Kaynak: AA

ABONE OL

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Aydın'ın Didim ilçesi, fotoğraf tutkunları ve tarih severlerin uğrak mekanı oldu. Seyahat planları arasına Didim'e özel ilgi göstere yerli ve yabancı turistler, çeşitli etkinliklerle doğanın ve tarihi dokunun keyfini çıkarıyor.

Tarihi M.Ö. 8 bin yıl öncesine dayanan Didim, antik dönemin pek çok yerleşim yerini içinde barındırması, Milet Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve yakınında bulunan Latmos (Beşparmak Dağları) ve antik kenti gibi geçmişin izlerini taşıyan mekanlarıyla fotoğrafçı ve tarihseverlerin yeni rotası oldu.

İzmir ve Muğla'dan da kolaylıkla ulaşılan Didim'in tanıtımına tarihçiler, işletmeciler ve burada yaşayanlar destek oluyor.

Bölge halkı, büyük gemilerle limanlara gelen ziyaretçilerin sayısında artış olduğunu dile getiriyor.

Latmos Kapıkırı'nda yaşayanlar, hem bölgenin ekonomisine katkısı hem de ilçenin gelişimine olumlu etkisi nedeniyle bu durumdan memnun.

Yerli, yabancı fotoğraf ve tarihseverlerin tercih ettiği bu yeni keşif rotalarının kamuoyunun dikkatine sunmak için son zamanlarda bazı etkinlikler de düzenleniyor.

Bu etkinliklerde biri olan "National Geograhic ile Didim'i Keşfedin" Anda Barut Collection ev sahipliğinde yapılıyor.

FOTOĞRAFÇILAR ETKİNLİKLERLE BİR ARAYA GELİYOR

Katılımcılara National Geograhic kaşifi ve fotoğrafçısı Rena Effendi'nin "workshop"unun yanı sıra rehber Mithat Serçin tarafından Latmos ve Bafa gölü çevresinde bölgenin tanıtımı ile buraların fotoğraf sanatına katkı sağlaması için etkinlik düzenlendi.

Etkinlik kapsamında Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan tarafından Apollon Tapınağı'nın antik izleri, Milet Antik Kenti'nin zengin geçmişi ve hikayeleri anlatıldı.

Yıl içerisinde devam edecek etkinliklerle bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Etiketler : didim tarih sever doğa kültür gezi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX