Türk masallarını dünyadaki tüm çocuklar dinleyebilecek

Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2024 Pazartesi 16:02:00

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2024 Pazartesi 16:02:00

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Masal Masal Türkiye mobil uygulaması ile çocukları Türk masallarıyla buluşturuyor. AKM Başkanı Dr. Zeki Eraslan, masal anlatıcılığının önemini vurgulayarak, “Özümüzden beslenerek masal anlatıcılığını çağdaş tekniklerle birleştirmek gerekli” diyor. Proje, Türk masallarını dünya çapında tanıtmayı ve çocuklara kültürel değerlerimizi aktarmayı hedefliyor.

GUNES.COM

ABONE OL

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, sözlü anlatım kültürünün en güzel örnekleri olan masalları yeniden düzenleyerek bir külliyat oluşturmaya başladı. Bu kapsamda hayata geçirilen Masal Masal Türkiye mobil uygulaması ile çocuklar, bizden masallarla buluşuyor.

Merve Yılmaz Oruç'a açıklamalarda bulunan Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, Türk Masal Külliyatı Projesi hakkında bilgi vererek, masal anlatıcılığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MASAL ANLATICILARININ SORUMLULUĞU BÜYÜK

Masal anlatıcılığının büyük bir sorumluluk gerektirdiğini belirten Eraslan, "Geleneğimizde olmayan birtakım ritüellerin masal anlatımı yoluyla çocuklara empoze edilmesini doğru bulmuyoruz. Önümüzde meddah gibi profesyonel bir masal anlatıcısı dururken başka üsluplara yönelmek gereksiz. Özümüzden beslenerek masal anlatıcılığını çağdaş tekniklerle birleştirmek gerekli." dedi.

TÜRK MASAL KÜLLİYATI PROJESİ

2019 yılından beri süren Türk Masal Külliyatı Projesi kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, tarihimizde önemli bir yer tutan sözlü anlatım kültürünün köşe taşlarını bir araya getirerek bir külliyat oluşturuyor.

Dr. Zeki Eraslan, bu projeyi anlatırken, "Derlenen ve denetimlerden geçerek genel okuyucu erişimine açılan masallara illerine, bölgelerine ve türlerine göre www.masal.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. TÜMAK Veri tabanına yüklenen 6 bin 210 masalın 2 bin 209'u ilmî heyetlerin denetiminden geçmiş ve erişime açılmış durumda. Sisteme her gün yeni masallar da ekleniyor." dedi.

KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİ

Eraslan, Türkiye'nin çok zengin bir masal mirasına sahip olduğunu vurgulayarak, Türk masallarının dünya çapında tanınması için önemli adımlar attıklarını belirtti. Eraslan, "Türk masallarından dünyayı haberdar etmek ve dünyada en çok bilinen masallar arasında Türk masallarının da yer almasını sağlamak amacıyla yola çıktık. Bu amaçla masallar İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsçaya çevrildi, İspanyolca ve Japoncaya çeviri süreçleri de devam ediyor." dedi.

MASAL MASAL TÜRKİYE UYGULAMASI

Türk Masal Külliyatı projesinin en önemli ayaklarından birinin Masal Masal Türkiye olduğunu belirten Eraslan, çocuklarımızın Batı kaynaklı masallar yerine kendi kültürel öğelerini barındıran masallarla büyümeleri gerektiğinin altını çizdi. Bu süreçte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapıldığını ve çocuklar için güvenli içerikler oluşturduklarını söyledi.

MASALLARIN EĞİTİCİ VE KÜLTÜREL ÖNEMİ

Masalların kültür tarihimizdeki önemine değinen Eraslan, "Masallar, başlangıçta yetişkinler arasında kendine yer bulduğu hâlde ilerleyen dönemlerde daha çok çocuklara hitap edecek bir tür hâline geldi. Masallar irfan geleneğimizi yansıtan mihenk taşları ve kültürel şifrelerimizi içerir. Dil, aile, toplum, çevre, inanç, âdet ve gelenek gibi milletlere has özellikler masallarda yoğun olarak görülür. Masallar, kültürlerin özünde taşıdığı bilgeliği ve deneyimi yansıtan değerli anlatılardır." dedi.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKISI

Masalların çocuklar için eğlenceli ve ilgi çekici olmasının yanı sıra, hayatın karmaşıklığı üzerine altın gibi öğütler verdiğini belirten Eraslan, "İşin uzmanları masallardaki hayalî kurguların çocukların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirdiği konusunda da hemfikir. Dolayısıyla masalların eğitici özelliğinin hem karakter hem de zihinsel gelişime katkı sağladığı söyleniyor." dedi.

Türk masallarının yeniden keşfedilmesi ve çocuklarımıza aktarılması, kültürel mirasımızın yaşatılması açısından büyük önem taşıyor. Dr. Zeki Eraslan'ın öncülüğünde yürütülen Türk Masal Külliyatı Projesi, masalların çocukların gelişimindeki rolünü vurgularken, aynı zamanda milli ve kültürel değerlerimizi de geleceğe taşıyor.