Dünyanın İlk Borsa Binası Kütahya'da

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2024 Salı 14:59:00

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2024 Salı 14:59:00

Aizanoi Antik Kenti, Türkiye'nin en güzel antik kentlerinden biridir ve binlerce yıllık tarihe sahip olan bu kent, insanlığın ortak mirası olarak zamana meydan okumaktadır.

Merve Mehmetnurioğlu

ABONE OL

Penkalas (Kocaçay) Nehri'nin iki yakasında kurulmuş olan Aizanoi, Zeus'un kızlarından su perisi Erato ile Arkadia kralı Arkas'ın oğlu Azan'ın kentidir ve Frigya'ya bağlı olarak yaşayan Aizanitis'lerin ana yerleşim merkezidir.Penkalas (Kocaçay) Nehri'nin iki yakasında kurulmuş olan Aizanoi, Zeus'un kızlarından su perisi Erato ile Arkadia kralı Arkas'ın oğlu Azan'ın kentidir ve Frigya'ya bağlı olarak yaşayan Aizanitis'lerin ana yerleşim merkezidir.Aizanoi, insanlık tarihinin en önemli tapınaklarından ilk borsaya, sütunlu caddesinden sporla sanatın iç içe olduğu stadyum-tiyatro kompleksine kadar birçok yapıyı barındıran eşsiz bir kenttir.

Aizanoi, insanlık tarihinin en önemli tapınaklarından ilk borsaya, sütunlu caddesinden sporla sanatın iç içe olduğu stadyum-tiyatro kompleksine kadar birçok yapıyı barındıran eşsiz bir kenttir.UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve "İkinci Efes" olarak bilinen Aizanoi Antik Kenti, Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde, il merkezine 50 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Dünyanın ilk borsası binası, en iyi korunmuş Zeus Tapınağı ve ilk stadyum-tiyatro kompleksi ile Roma döneminin en önemli kentlerinden biri olan Aizanoi, şehrin kuzeyinde yer alan 13 bin 500 kişilik stadyum ve 15 bin kişilik tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması ile antik dönemin tek örneğidir.

Helenistik Dönem'de bu bölge değişimli olarak Bergama'ya ve Bithynia'ya bağlı iken MÖ 133'de Roma egemenliğine girmiştir. Roma imparatorluğu döneminde tahıl ekimi, şarap ve yün üretimi sayesinde zenginleşmiştir. Bölgedeki kesin kentleşme bulgularına MÖ 1'nci yüzyıl sonlarına doğru rastlanmaktadır. Yine ilk sikkelerin de bu dönemde basıldığı bilinmektedir.

Aizanoi 1824 yılında Avrupalı gezginlerce yeniden keşfedilmiş, 1830-1840'lı yıllarda incelenmiş ve tanımlanmıştır. 1926 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü'nce ilk kazılar yapılmıştır. Kazılar hala her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca Aizanoi Antik kenti Efes, Bergama, Side gibi kentlerle çağdaştır.