0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Ekim 2022 Cuma 16:56:00 - Güncelleme:21 Ekim 2022 Cuma 16:56:00

Boğaziçi Film Festivali'nde TRT Ortak Yapımı ve TRT destekli 11 film yarışacak

Kaynak: AA

ABONE OL

10. Boğaziçi Film Festivali'nde TRT ortak yapımı ve TRT destekli 11 filmin yarışacağı bildirildi.

Festivalden yapılan açıklamaya göre, dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali'nde gerçekleştiren TRT destekli "Victim", Boğaziçi Film Festivali'nin açılış filmi olacak.

55. Karlovy Vary Film Festivali'nde kurgu aşamasındaki projelerin yarıştığı "Work in Progress" bölümünde "TRT Ödülü" kazanan "Victim", Boğaziçi Film Festivali'nin "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması" kategorisinde yarışacak.

Dünya prömiyerini dünyanın prestijli film festivallerinden Toronto Film Festivali'nde yaptıktan sonra Antalya Film Festivali'nde "En İyi İlk Film" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini kazanan "Kar ve Ayı", dünya prömiyerini Moskova Film Festivali'nde yapan "Bir Umut" ve 12 Punto 2020'de "TRT Ön Alım Ödülü"nü kazanan "Hara", 10. Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal yarışma filmlerinden oldu.

10. Boğaziçi Film Festivali'nin "Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışma" kategorisinde TRT ortak yapımları "Rutubet ve Birlikte" ve "Yalnız" isimli kısa filmler mücadele edecek.

Boğaziçi Film Festivali'nin endüstri bölümü "Bosphorus Film Lab"da, TRT ortak yapımı ve TRT destekli toplam 5 film projesi yarışacak.

Bosphorus Film Lab'da kurgu aşamasındaki projelerin yer aldığı "Work in Progress" platformunda, TRT ortak yapımı "Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok", 12 Punto 2019'da "TRT Ön Alım Ödülü" kazanan "Umut" ve Antalya Film Festivali'nin endüstri bölümü Antalya Film Forum'da "TRT Ödülü" kazanan "Yüzleşme" projeleri yer alıyor.

Kurgu aşamasındaki uzun metraj film projelerinin danışmanlar eşliğinde uluslararası standartlarda geliştirilmesi için tasarlanmış olan ve sadece iki projenin bulunacağı kurgu atölyesi "First Cut Lab"e, TRT ortak yapımı iki proje seçildi. Bu projeler, 12 Punto 2021'de TRT ortak yapım ödülü kazanan "Tereddüt Çizgisi" ile 12 Punto 2019'da TRT ortak yapım ödülü kazanan "Tavşan İmparatorluğu" oldu.

Ayrıca "Bosphorus Film Lab" kapsamında düzenlenen ve senaryo aşamasındaki projelerin yarıştığı Pitching Platformu'nda en iyi bir projeye, her yıl olduğu gibi bu yıl da "TRT Ortak Yapım Ödülü" verilecek.

Etiketler : boğaziçi film festivali trt kısa film
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX