Otomobil sektöründe sular duruldu!

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2024 Cumartesi 16:40:00

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2024 Cumartesi 16:40:00

Son dönemlerde otomobil sektöründe büyük bir durgunluk hâkim. Galeri ve bayiler de düşük faizli taksit imkânları sunarak satışlarını artırmayı hedefliyor. Ancak otomobil piyasasında durgunluk devam ediyor. Peki, otomobil satışları ne durumda ve ikinci el araç mı sıfır araç mı rövanşta? Detaylar haberimizde…

GUNES.COM

ABONE OL

Sıfır otomobil fiyatlarındaki artış vatandaşların yeni araç almasını zorlaştırdı. Bu süreçte bazı vatandaşlar ikinci el otomobil satın almaya yöneldi. Ayrıca bu durum Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre açıklanıyor.

OTOMOBİL SATIŞLARININ SON DURUMU

Sıfır arabaların satışı düşüşe geçerken, ikinci el arabaların satışı yoğunlaşmış durumda. İşte ODMD verilerine göre otomobil satışlarının durumu...

Pandemi döneminde yükselen araç fiyatları ile ikinci el araç satışları artış gösterdi. Peki, şimdi otomobillerde satışlar ne durumda?

Pandemi sonrası araç stoklarındaki azalış fiyat artışlarını da arkasında getirmişti. Artışlar piyasada "balon" olarak tabir edilen seviyeye ulaştı. Pandemi sonrasında araç stoklarındaki sorun aşıldı ancak bu kez de artan kredi faizleri satışları olumsuz etkiledi. Otomobil piyasasında yapılan düzenlemeler ve sıfır araç kampanyaları da durumu tersine çevirmeye yetmedi. Genellikle de 10 yaş üzeri araçlar çok aranır hale geldi. Sıfır araç fiyatlarında pek çok markada indirim olduğu halde vatandaş aracını satıp fiyatı daha uygun olan düşük modellere yönelme eğilimini sürdürüyor.