BYD'den dev yatırım: Otomobil fiyatları dibe düşecek! İşte güncel fiyat listesi

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2024 Salı 11:11:00

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2024 Salı 11:11:00

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Çinli BYD, Türkiye'ye dev yatırım yapacak. Bunun sonucunda ise, Türkiye'deki birçok vatandaş tarafından BYD'nin otomobil modelleri ve fiyatları da merak edildi. Detaylar haberimizde…

Çinli otomobil üreticisi BYD, Türkiye'deki ağını genişletiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dev yatırımla ilgili imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı.

DEV YATIRIM KAPSAMINDA 5 BİN KİŞİYE DOĞRUDAN İSTİHDAM

Çinli otomotiv firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye'de yatırıma yönelik anlaşma yapıldı. Anlaşmada, BYD'nin Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor.

2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste, 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanıyor.

Öte yandan Türkiye'deki otomobil miktarının artmasıyla birlikte rekabetin kızışacağı düşünülüyor. Bunun sonucunda ise, Çinli araç üreticisi BYD'nin elektrikli otomobil fiyatlarını adeta dibe düşereceği öngörülüyor.

BYD'NİN TÜRKİYE'DEKİ OTOMOBİL MODELLERİ VE FİYATLARI

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi söz konusu Çinli otomotiv firmasının Türkiye'ye yatırım yapması, mevcut otomobil modellerine de merak ettirdi. Nitekim BYD'nin Türkiye'deki satışta bulunan otomobil modelleri ve fiyatları aşağıda yer alıyor.

Türkiye'deki otomobil pazarında halihazırda 2 otomobili bulunan Çinli BYD, ATTO 3 ve SEAL U DM-İ ile SUV tutkunlarına hitap ediyor.

Çinli BYD'nin C segmenti SUV aracı olan ATTO 3'ün Türkiye fiyatı duyuruldu. Fiyatı 1.790.000 TL olarak belirlenen ATTO 3'ün kampanyalı fiyatı 1.640.000 TL. Bununla birlikte söz konusu otomotiv firmasının C segmenti SUV aracı ATTO 3'ün fiyat üzerinde güncelleme yapılması bekleniyor.

Çinli BYD firmasının Türkiye'deki otomobil pazarında sunduğu bir diğer modeli de D segmentindeki SUV aracı SEAL U DM-İ. Şarj edilebilir hibrit bir model olan SEAL U DM-İ'nin güncel fiyatlandırma çalışmalarına devam ediyor. Yakın zamanda güncel fiyat listesinin ilan edilmesi bekleniyor.