Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 21:52:00

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 22:25:00

Otomobil piyasasını araştırmak için yaptığımız gezilere bu hafta Ankara’yı ekledik. Ankara’da otomobil satıcılarının toplandığı yerde piyasanın nabzını tuttuk. İkinci el fiyatlarının geçen haftalarda yükselişini konuştuğumuz İstanbul’dan sonra Ankara’da da artışlar gündeme geldi. Dolar saldırısı sonrası olarak hareketli günler yaşanan ikinci el otomobil piyasasını konuşurken fiyat artışların Ankara’da yüzde 20 olduğu duyumunu aldık. Piyasada yaptığımız gezide otomobillerin yüzde 90’ında fiyat etiketi olmaması bu artışı doğrular nitelikte.

Ankara, otomobil dünyasında çoğunlukla memur tarafından kullanılan, düşük kilometreli, iklimi nedeniyle fazla nem görmemiş temiz ikinci el fırsatlarıyla bilinir. Bu fırsatları yerinde görmek için bu hafta Ankara’ya gittik.

TM Dijital Haber Merkezi

 Ankara, otomobil dünyasında çoğunlukla memur tarafından kullanılan, düşük kilometreli, iklimi nedeniyle fazla nem görmemiş temiz ikinci el fırsatlarıyla bilinir. Bu fırsatları yerinde görmek için bu hafta Ankara’ya gittik. Otomobil satıcılarının toplandığı mekânı sokak sokak dolaşıp, araçların etiketleri inceledik. Bölgede bulunan satıcıların yüzde 90’ının satışa koyduğu otomobilin fiyat bilgisini göremedik. Fiyat bilgisinin konulmasının yönetim tarafından uyarıldığı, bir esnafın söylemine göre süre verildiği, başka bir esnafın söylemine göre müşterinin içeriye çekilerek sonra fiyat verildiği yönünde bilgiler aldık ama mevcut durum bu bölgede otomobilinin üzerine fiyat yazan satıcının sayısı bir elin parmaklarını geçmediği yönündeydi.

Bunun üzerine pazarın önemli bir kısmını dolaşarak etiketinde fiyat bilgisini bulabildiğimiz ve piyasada revaçta olan otomobilleri fotoğrafladık. Ankara otomobil satıcılarından ilginç bir bilgi daha aldık: Satıcıların yarısı ‘müşterilerin hepsinin izinli olduğu pazar günü’ buradaki dükkânını açmıyormuş.

İşte Ankara otomobil satıcılarından kameralarımıza yansıyan güncel fiyatlar…

Fiyat etiketi bulanmayan otomobiller de galerinin sonuna eklenmiştir.