0530 708 54 54
0530 708 54 54
29 Haziran 2023 Perşembe 16:52:00 - Güncelleme:29 Haziran 2023 Perşembe 16:52:00

Türkiye nükleer enerjiden elektrik üretimine hazırlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Akkuyu Nükleer Santrali'nde çok kısa sürede elektrik üretmeyi, 2028'e kadar santralin tamamını dereye almayı planlıyoruz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu NGS'de işçilerle bayram yemeğinde bir araya gelerek, bayramlaşma programına katıldı.

Bakan Bayraktar, burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

Bugün buradaki yaklaşık 30 bine yaklaşan işçi kardeşimizle bayramlaşmak için buraya geldik. Onlarla bir bayram yemeği yedik, bayramlaştık, sohbet ettik, çalışmalarla ilgili ayrıca bilgi aldık. Tabi Türkiye'nin son 21 yıldır enerji alanında yaptığı sessiz devrim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok önemli. Zira Türkiye bu süre içerisinde aşağı yukarı enerjisini üçe katladı. Üç kat büyüklüğe ulaştı.

"HER YIL BİR REAKTÖRÜ DEVREYE ALACAĞIZ"

Şimdi bu enerji devriminin yeni fazına geçmiş bulunuyoruz. Milli enerji ve maden politikamızın en önemli sac ayarlarından bir tanesi nükleer enerji alanı. Türkiye'nin nükleer enerji programının ilk örneği Akkuyu Nükleer Santrali için biz burada biliyorsunuz 27 Nisan'da 2 ay önce ilk nükleer yakıtı sahaya getirdik. Uluslararası bir nükleer tesisteyiz şu anda. Proje büyük bir hızla ilerliyor. Çok kısa bir süre içerisinde bu projeden elektrik üretmeye ve inşallah her yıl birer reaktörü devreye alarak önümüzdeki süreçte 2028'e kadar bu projenin tümüyle devreye alınmasını hedefliyoruz. Tabii proje Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak. Bu çok önemli bir miktar.

"İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ NÜKLEER SANTRAL PROJEMİZİ HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVREYE ALMAK İSTİYORUZ"

En az bunun kadar önemli olan bu enerjiyi biz karbonsuz şekilde üretmiş olacağız. Dolayısıyla çevre anlamında çok ciddi katkı sağlayacak. Yaklaşık 35 milyon ton karbon salınımına engel olacak bir proje. Bizim aslında nükleer enerji programımız hem çevresel açıdan, hem enerji arz güvenliği açısından hem de çeşitlendirme açısından Türkiye'nin enerji çeşitliliği açısından fevkalade önem arz ediyor. Bu proje tek değil, bu projenin yanında ikinci, üçüncü santral ile alakalı yoğun görüşmelerimiz devam ediyor. Yemek esnasında işçi kardeşlerimize Sayın Cumhurbaşkanımız ile telefonda görüştüm ve onun selam ve tebriklerini iletmiş oldum. Fakat telefonda bana hemen diğer projelerin akıbetini, bu projenin akıbetini sordu. Dolayısıyla biz ikinci ve üçüncü nükleer santral projemizi de hızlı bir şekilde adını koymak suretiyle devreye almak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde inşaatlarına başlamak istiyoruz.

Türkiye'nin nükleer enerji programında küçük modüler reaktörler onlar da çok önemli bir yer kaplıyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde nükleerde bakanlığımın ilk günlerinde ifade ettiğim bu yatırım ve reform hamlesine yakışır şekilde nükleer alanda da önemli gelişmeleri gerçekleştirmek istiyoruz. Bu proje, Türkiye'nin enerji ekosistemine, nükleer enerji ekosistemine çok önemli bir katkı sağlıyor. İnsan kaynağı yönüyle katkı sağlıyor, endüstri yönüyle katkı sağlıyor. Yaklaşık 800 civarında talebemiz yurt dışında eğitim aldı. Bir kısmı döndü, 300'e yakını burada çalışıyor. Bir kısmı halen eğitimlerine devam ediyor. Nitelikli iş gücüne katkı sağlaması açısından önem arz ediyor. Tüm bu yönleriyle istihdam katkısıyla, insan kaynağı yetiştirilmesi açısından önem arz ediyor.

Yerelde, yerel halktan çalışan kazandırma noktasında önem arz eden bir proje. Onun ötesinde yerleştirme hedefi doğrultusunda yaklaşık 6,5 milyar dolarlık yani bugünkü rakamlarla 170 milyar liralık bir yerel endüstriye, yerel sanayiye katkısı olan bir proje. İnşallah bunun da diğer projelerde daha yoğun bir şekilde katma değeri artmış bir şekilde faydasını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler : Akkuyu Nükleer Santrali elektrik üretimi nükleer enerji
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX