Türk savunma sanayisine övgü: "Kimse yan bakamayacak!"

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2024 Cuma 22:33:00

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2024 Cuma 22:33:00

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk savunma sanayisindeki başarısının uluslararası alanda övgüyle bahsedildiğinin altını çizerek “Türkiye'ye Allah'ın izniyle kimse yan bakamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk savunma sanayisindeki başarısının uluslararası alanda övgüyle bahsedildiğini belirterek, "Türkiye artık çok önemli bir üçüncü alternatif tedarik ülkesi haline geldi. Güçlü, gelişmiş, savunma sanayisi olan, güçlü ekonomisi ve ihracatı olan Türkiye'ye Allah'ın izniyle kimse yan bakamayacaktır" dedi.

Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezindeki bir otelde gerçekleştirildi. Konferansa katılan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, savunma sanayi ve teknoloji konularına değindi. Bakan Bolat, batı ülkeleri ve Rusya'nın sanayi ile teknolojideki gelişmeyi en hızlı 1 ve 2'nci dünya savaşlarında sağladığına dikkat çekerek, "Çünkü yenilmemek için, savaşı kazanmak için bütün güçleriyle savunma sanayine, teknolojiye önem verdiler. O dönemlerde olumlu yansımalarını savaşlardan sonra kullandılar. Biz savunma sanayimizde başarılı olmak için asla savaş çıkartmak istemiyoruz. Ama ülkemizi de savunmak istiyoruz. Güçlü bir savunması, ekonomisi olmayan bir ülkenin ayakta kalması çok zor. Hele ki bizim coğrafyamızda çok zor. Şöyle etrafımıza bakalım jeopolitik gerilimlere, savaşlara. Çok güçlü bir savunma sanayine sahip olursak bu vize ihracat yeteneği kazandıracak savunma gücü kazandıracak, diplomatik güç kazandıracak, diğer sanayilere olumlu etkilerle üretim ve ihracat kazandıracak. Döviz geliri kazandıracak, halkımızın refahı, ülkemizin gelişimi, zenginliği artacak" dedi.

"1973'TE BİR MİLYAR DOLAR YILLIK İHRACATA ÇOK SEVİNMİŞTİK"

"1973'te bir milyar dolar yıllık ihracata çok sevinmiştik, 1987'de aylık bir milyar dolara çok sevinmiştik" diyerek sözlerini sürdüren Bolat, "Bugün günlük bir milyar dolara Allah'a şükür diyoruz. Ama hedefimiz günlük bir buçuk milyar dolara ulaşmak. İnşallah önümüzdeki bu 12'nci kalkınma planı döneminde 2028'de 375 milyar dolar mal ihracatı hedefimiz var" dedi.

"Hedefimiz bu yılsonuna kadar ihracatçı sayımızı 150 bine yükseltmek"

2002'de yılında AK Parti hükümetleri olarak 36,1 milyar dolar olan mal ihracatı, 2023 sonunda 7,5 kat artışla 255,8 milyar dolara ulaştığına işaret eden Bolat, "1980'de Türkiye'de 25 bin tane şirket bin ihracat firması vardı. 2002'de 34 bin ihracatçı vardı. Bugün 140 bin ihracatçıyla bu başarı elde edildi ve hedefimiz bu yılsonuna kadar ihracatçı sayımız 150 bine yükseltmek" ifadelerine yer verdi.

"MİLLİ GELİRİN ÜÇTE BİRİ SANAYİDEN GELİYOR"

"Türkiye'de sanayi yok" sözlerini sert bir dille eleştiren Bolat, şunları söyledi:

"Sanayisi yok dedikleri ülkenin milli geliri 2023 yılı sonunda 4,5 katı artarak 230 milyar dolardan 1,1 trilyon dolara yükseldi. Bu milli gelirin üçte biri sanayiden geliyor. Bir nokta birin üçte birini hesaplarsak rakamı yaklaşık 350 milyar dolardan bahsediyoruz. Yine sanayi yok dedikleri ülkede 256 milyar dolar mal ihracatının yüzde 94,2'si sanayi ürünlerinden geliyor. Demek ki sanayimiz varmış ve gelişiyor, büyüyor ve ülkemize büyük katma değer getiriyor. Üretimi, milli geliri ihracatı arttırıyor. 12 bin 886 ürün ihraç ediyoruz. 240 ülke ve farklı gümrüklü bölgeye ihracat yapılıyor ve bu anlamda 70 ülkeye yaptığımız ihracatta 2023 yılında o ülkelere yaptığımız ihracatın rekorunu kırdık. 54 fasılda bir milyar doların üzerinde ihracat yaptık. 2023 sonunda 39 fasılda ihracat rekoru kırdık. 30 vilayetimiz yıllık bir milyar dolar ihracat rakamını aştılar. Şimdi faaliyet bazlı ihracat takip sistemini başlattık. Bir Ocak'ta birçok Anadolu vilayetlerimizin artışlar olacak. 2024'de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan vilayetlerin sayısı inşallah 40'ı bulacak diye ümit ediyoruz."

"İHRACAT BİRİM DEĞERİMİZİ 2023'TE 1 DOLAR 57 SENTE YÜKSELTTİK"

Bakan Bolat, "Türkiye'nin teknolojisini küçümseyenlere cevap niteliğinde söylüyorum" diyerek sürdürdüğü konuşmasında, 2002'de ihracatta orta ve yüksek teknolojili ürünlerinin toplam payı yüzde 30, 2022'de bu payın yüzde 36'ya, 2023'te ise yüzde 40,5'e yükseldiğine dikkat çekti, 2028 yılı hedefinin de yüzde 50 olduğunun altını çizdi. Bakan Bolat, "Bunun yanında kilogram ihracat birim değerimiz, 2002'de 55 sent civarındaydı, 2023'te 1 dolar 57 sente yükselttik. Savunma sanayinde bu rakam 65 dolar, kimi ürünlerde belki 10 bin doları geçmekte. Bazı konfeksiyon ürünlerinde, moda, marka ürünlerde de 70-80 doları bulan bir ihracat birim değeri olmaktadır" diye konuştu.

"KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİRİMİZİN DE 12 BİN 500 DOLARLAR CİVARINDA OLDUĞUNU HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ"

Küresel üretimin 2023 yılında patinaj yaptığını belirten Bakan Bolat, "Özellikle Avrupa ve Amerika'da durgunluk hakimdi. Küresel ticarette bir gerileme söz konusu oldu. Küresel fiyatlardaki köpük, balon azaldı ama Türkiye'mizin mal ihracatı arttı, 256 milyar dolar hizmet ihracatı arttı. 89'dan 100 milyar dolara yükseldi. Büyümemiz de ilk 9 ayda 4,7 oldu. Şurada 14 gün kaldı. 1 Mart'ta TÜİK milli gelir rakamlarını açıkladığında inşallah 1 trilyon doların üzerinde olduğunu, kişi başına milli gelirimizin de 12 bin 500 dolarlar civarında olduğunu hep birlikte göreceğiz" dedi.

"ULUSLARARASI ALANDA TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNDEN ÖVGÜYLE BAHSEDİLİYOR"

Uluslararası temaslarda her lider ve bakanın Türk savunma sanayinden övgüyle bahsettiğini aktaran Bolat, "Türk savunma sanayi araçlarını nasıl alabiliriz? İş birliği yapmak istiyoruz, birlikte üretim yapabilir miyiz?' diye soruyorlar. Niçin biliyor musunuz? Tek taraflı olarak 1-2 tane büyük savunma sanayi ihracatçısına bağlı olmak istemiyorlar, onların ambargolarıyla, tehditleriyle, yüksek fiyatlarıyla karşı karşıya oldukları için kendilerine ambargo uygulamayan, dostça davranan, birlikte işbirliğine açık olan ve uygun fiyatlarda satış yapan alternatif bir tedarikçi buldular. Onun için bu ilgiyi ve takdiri gösteriyorlar. O yüzden savunma sanayimizin genel anlamda üretim ve ihracatta önü açık" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'YE ALLAH'IN İZNİYLE KİMSE YAN BAKAMAYACAKTIR"

Bolat, Türkiye'nin havacılık ve savunma sanayinde 80 bin kişi istihdam ettiğine işaret ederek, "12 milyar dolarlık üretimimiz var. 180 ülke ve bölgeye ihracat yapıyoruz. 2022'te 4,4 2023'te yüzde 27'lik artışla 5,5 milyar dolarlık ihracatlar gerçekleştirdik. Savunma sanayinde ihracatı, Türkiye'nin toplam mal ihracatından aldığı payı yüzde 2,2'ye yükselti. Bu rakamlar çok daha yükseklere sizlerin başarısıyla, bizlerin de sizlere destek olmasıyla ulaşacaktır. Türkiye savunma sanayinde ilerledikçe Türkiye'ye ambargo uygulayanlar sıra sıra bu ambargoları kaldırdılar. Son 1 ay içinde 3-4 önemli ülke bu ambargoları kaldırdı. Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarısı tek bir alana da hapsolmuyor. Kara, hava, deniz, her unsur bu alanlarda yer alıyor. Bütüncül bir politika izleniyor. Hepsinin gereği olan alanlar var. Güçlü, gelişmiş, savunma sanayisi olan, güçlü ekonomisi ve ihracatı olan Türkiye'ye Allah'ın izniyle kimse yan bakamayacaktır" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE ARTIK ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜÇÜNCÜ ALTERNATİF TEDARİK ÜLKESİ HALİNE GELDİ"

NATO üyesi ülkelerin savunma sanayi harcamalarının milli gelire oranla yüzde 2 olması gerektiği yönünde kriterini de hatırlatan Bolat, "ABD ve Türkiye dışında bunu ciddi olarak uygulayan hemen hemen hiçbir ülke yoktu. Görüyoruz ki, biraz da Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği mecburiyet karşısında NATO ülkelerinin hepsi savunma sanayi harcamalarını hızla arttırdılar ve devam ediyorlar. Japonya bile aynısını yapıyor. Avrupa coğrafyası için Afrika'sı, orta doğusu, Asya'sı, ön Asya'sı, uzak doğu açısından Türkiye artık çok önemli bir üçüncü alternatif tedarik ülkesi haline geldi. Bu açıdan da sektörümüz inşallah daha da büyüyecek" dedi.