0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Mayıs 2024 Pazartesi 19:36:00 - Güncelleme:20 Mayıs 2024 Pazartesi 19:36:00

Sahte sigortaya ceza geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni platformunu kurdu. Artık SGK, sahte sigorta yapanlar ve sahte işyeri olanlara yaptırımlar uygulayacak.

Eşe dosta işyerinde çalışmadığı halde sigorta yapanlar ile sahte işyeri girişiminde bulunanları hem parasal hem de cezai yaptırımlar bekliyor.

Sahte sigortalı tespiti halinde; hizmetler, bağlanan aylıklar iptal edilirken ödenmiş olan maaş ve diğer parasal değerler geri alınıyor.

İlgililer hakkında ise Savcılıklardan suç duyurusunda yargı nezdinde cezai yaptırım süreci başlatılıyor.

Sahte işleri ve sahte sigortalı bildirimi yapan işveren ve meslek mensubu hakkında ise işyerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve işyeri sicil numarası iptal ediliyor.

Sahte işyerinden ödenen primler geri ödenmeyerek SGK tarafından el konuluyor ve teşvik ve desteklerden yararlanmışsa gecikme cezası ile birlikte geri alınıyor.

Etiketler : Sosyal Güvenlik kurumu sgk sahte sigorta ceza
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX