• BIST
  1424.64
 • Dolar
  8,3335
 • Euro
  10,0364
 • Altın
  480,2700
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Ağustos 2020 Çarşamba 12:39:00 - Güncelleme:19 Ağustos 2020 Çarşamba 12:39:00

Sağlık Bakanlığı PCR testi nedir? Koronavirüs testi nasıl yapılıyor? Korona testi için ücret ödeniyor mu?

Kaynak: Akşam

ABONE OL

Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ve giderek etkisini artıran koronavirüs salgını sonrası sıkça duyduğumuz PCR testi nedir, PCR testi nasıl yapılır, ücretli midir? soruları sıkça aranır hale geldi. İşte sizin için derlediğimiz koronavirüs testi nasıl yapılır korona testi ücretli mi haberimizin ayrıntıları

Koronavirüs salgınından sonra sık sık gündeme gelen PCR testinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Vücutta az sayıda bulunan bakteri ya da virüsü tespit edebilen PCR testi birçok hastalığı erken dönemde teşhis etmektedir. Peki, PCR testi nedir, nasıl yaptırılır?

PCR testi yaptıracak olan vatandaşlar, konuyu yakında takip etmeye devam ediyor. Her yaştan kişiler PCR testi yaptırmaktadır. Vücudumuzda bulunan virüsleri tespit etmek amacıyla yapılan PCR testinde hastalığın ilk zamanlarında boğaz ya da burunda örnek alınmaktadır.

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA'yı göstermektedir. Yani koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR testinin adı son dönemlerde Covid 19 yani koronavirüsün taranması için duyuldu. Ancak bu test sadece koronavirüste değil, vücuttaki pek çok virüs, parazit, mikrop ya da bakterinin tespitinde, genetik sorunlarda, babalık testlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok hastalık etkeni, PCR testi ile erken dönemde ve hızlı şekilde tespit edilebilmektedir.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilmektedir. Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın ilk dönemlerinde bu test için boğaz ya da burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz ya da burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir. Doğru zamanda ve doğru bir şekilde sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonra örnek otomatik olarak filtre edilmektedir. Daha sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA'sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapılır.

Ve sonrasında da sonuç aşamasına gelinir. PCR; 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirilen denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA'nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C'de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR'dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.