Reuters, dünyaya Türkiye'nin koronavirüse karşı başarısını anlattı

Yayın Tarihi: 03 Mayıs 2020 Pazar 08:45:00

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020 Pazar 08:45:00

İngiliz haber ajansı Reuters Türkiye'nin dünya basınında geniş yer bulan koronavirüs mücadelesini merceğe aldı ve salgınla mücadelenin “gizli kahramanları” olarak adlandırılan filyasyon ekiplerini izledi.

İngiliz haber ajansı Reuters Türkiye'nin dünya basınında geniş yer bulan koronavirüs mücadelesini merceğe aldı ve salgınla savaşın "gizli kahramanları" filyasyon ekiplerini izledi. Ajans, Türkiye'de koronavirüs hastalarıyla temasta bulunan kişileri takip etmek amacıyla kurulan ve 'virüs dedektifi' adıyla anılan filyasyon Ankara'da ev ev gezmesini görüntüledi.

ÖZEL KIYAFET VE KORUYUCU EKİPMANLAR

Özel kıyafet ve koruyucu ekipmanlara sahip ikişer kişilik ekipler önceden belirli olan evleri tek tek dolaşıyor. Bu görevlilerden biri tıbbi ekipmanlar taşırken diğeri de kağıt ve belge işlemlerini üstleniyor. 15 dakikalık süreç sonrasında başka bir eve geçen görevliler ve yöntemle ilgili olarak, "Türkiye koronavirüs salgınını takip ederek ortadan kaldırmak için hasta olanların temas etmiş olabileceği insanları bu ekiplerle ziyaret ediyor. Dünya çapında Kovid-19 vaka artış hızında en yüksek ülkelerden biri olduktan sonra yetkililer 6 hafta sonunda Türkiye'de vaka artış hızının durulduğunu açıkladı. Türkiye'deki ölüm sayısı 11 ülkeden daha düşük" bilgisini verdi.

GÜNEY KORE İLE KARŞILAŞTIRMA

Son 10 günde Türkiye'de ölüm sayısının düşük olduğunu aktaran Reuters, "Akıllı telefonlara yüklenen temas takip uygulaması aracılığıyla toplam ölüm sayısını 250'nin altında tutan Güney Kore'nin aksine Türkiye insan gücüne odaklanan bir yöntemi tercih etti" ifadesini kullandı.