0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Nisan 2023 Salı 10:15:00 - Güncelleme:18 Nisan 2023 Salı 10:15:00

Oy kullanırken dikkat edilecekler... Sandığa giderken kimlik kartı zorunlu

Kaynak: AKŞAM GAZETESİ

ABONE OL

14 Mayıs seçimlerinde, seçmenlerin bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. İşte oy kullanırken uyulacak kurallar...

Türkiye seçimler için gün sayıyor. Seçmenlerin, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği esaslar kapsamında bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. İşte oy kullanırken uyulacak kurallar...

ADRESE SEÇMEN KAĞIDI

Yurt içindeki seçmenler, nerede oy kullanacağını e-Devlet, YSK'nin internet sitesi, mobil uygulaması ya da kurulun 444 9 975 çağrı merkezinden öğrenebilecek. Seçmenlerin nerede oy kullanacağı, adreslere gönderilecek seçmen bilgi kağıtlarında da bulunacak.

'EVET' YA DA 'TERCİH'

Yurtdışı seçmen kütüklerine kayıtlı seçmenler ise sandık kurulacak temsilcilikler ve gümrük kapılarının adres ve oy kullanma tarihi bilgilerine YSK'nin internet sitesinden ulaşabilecek. Oy verme işlemi için sandığa giden seçmenlerin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resimli ve resmi nitelikteki kimliğini yanında bulundurması zorunlu olacak.

Oy verme mahalline giden seçmenler, sandık kurulu başkanına kimliğini ibraz ederek oy zarfı ve pusulası ile "Evet" ya da "Tercih" mührünü alarak kapalı oy verme kabinine girecek. Burada oy vermek istediği parti/aday için belirlenen alana mührünü basacak. Ardından oy pusulalarını kapalı zarfa koyarak sandığa atacak. Bu işlemlerin ardından seçmenlerin imza atma zorunluluğunu yerine getirmeleri gerekecek.

7 KİŞİDEN 5'İ PARTİLİ

Seçimlerde oyların kullanılması, sayılması ve tutanağa geçirilmesinde 5'i siyasi parti temsilcisi olmak üzere 7 kişilik sandık kurulu görevli olacak.

SEÇMEN SAYISI BELLİ OLDU

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, toplam seçmen sayısının 64 milyon 113 bin 941 olduğunu açıklarken gümrüklerde 4 bin 671, yurtdışında da toplam 5 bin 40 sandık kurulacağını bildirdi. Deprem bölgesinden yaklaşık 133 bin seçmenin diğer illere kaydını aldırdığı da belirtildi. 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurlunda 191 bin 884 sandık kurulu kurulacak. 421 ilçemizde seyyar sandık kurulacak, 6 bin 215 seçmen oy kullanacak. YSK, seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağını e-Devlet'ten ilan etti. Seçmenler, e-Devlet uygulamasında kimlik bilgileri ve şifreleriyle giriş yaparak, "Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama" kısmından oy kullanacağı yer ve sandık numarası bilgilerini öğrenebilecek.

Etiketler : yüksek seçim kurulu seçim oy verme seçmen
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX