0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Temmuz 2021 Salı 09:29:00 - Güncelleme:20 Temmuz 2021 Salı 09:29:00

New York Times Yunan zulmünü belgeledi

New York Times muhabirleri, Türk Sahil Güvenlik devriyesine katılarak Atina'nın sığınmacı zulmüne tanık oldu. Muhabirler, botlarıyla ölüme terk edilen sığınmacıları kurtaran Türkiye'ye teşekkür etti.

Türk Sahil Güvenlik ekipleri, New York Times'ın Türkiye muhabiri Carlotta Gall ve foto-muhabirlerini rutin Ege'de rutin bir devriyeye davet etti. Devriye sırasında Yunanistan tarafından geri itilen onlarca sığınmacının Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılmasını kayıtlar altına alan New York Times, "Bizi ölüme terk ettiler" sözünü manşet yaptı. Haberde "Yunanistan yasalara aykırı olarak insanları geri iterken Türk yetkililer olayları ilk elden görmemizi sağladı. Önce çocukları ve kadınları, sonra yetişkin erkekleri kurtardılar" ifadesi kullanıldı.

'HER ŞEYİMİZE EL KOYDULAR'

Çocukların ve kadınların ıslak ve üşümekten titrediğini aktaran muhabir, Afganistan'dan gelen 20 kişinin karanlıkta saatlerce akıntıya kapılıp gittiğini yazdı. Kurtarılan sığınmacılar, Midilli adasından kovulduklarını, belge, para ve telefonlarına el konulduğunu, dövüldüklerini söyledi. Norveç merkezli bağımsız sivil toplum kuruluşları da bu sığınmacıların Midilli adasından "geri itildiğini" teyit etti.

Türkiye'nin çok gerisindeler

Makalede, Türkiye'nin dünyadaki en kalabalık mülteci topluluğuna sahip olduğu belirtilirken, Yunanistan'ın yaptıklarının ise Türkiye'nin çok gerisinde kaldığı aktarıldı. Sahil Güvenlik Kuzey Ege Komutanlığı'nda görevli Kıdemli Binbaşı Sadun Özdemir, "Gökten düşmediler, Yunanistan tarafındna itiliyorlar. Botları iple çekip bizim sınırımızda bırtakıyorlar" dedi.

Etiketler : Türk Sahil Güvenlik ekipleri Yunanistan New York Times
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX